Franchising sisteminde güç ve çatışma ilişkileri (yiyecek sektöründe bir saha araştırması)
Power and conflict relationships in franchising system (a research in food sector)
- Tez No: 231054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Franchising, bir markayı, ürünü yada hizmeti yaratıp başarısını kanıtladıktan sonra bunu belli bir sistem içinde başkalarına satıp kontrol ederek zincir mağazalar haline getirip yatırımcısına para kazandıran bir işletmecilik sistemidir. Franchising sistemi sayesinde yatırım yapmak isteyen girişimciler düşük risk ve yüksek marka imajı ile iş yapma imkanı bulurlar. Buna birlikte franchise veren firmalar ise kurduğu dağıtım ağı ile geniş coğrafi alanlara ulaşabilirler. Dünyada ve ülkemizde son yıllarda bir çok yatırımcı bu sisteme dahil olmak istemektedir.Bu çalışmanın 1.bölümünde franchising sistemi hakkında genel bilgiler verilmektedir.2.Bölümde ise franchising sisteminde güç ve çatışma hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. Son olarak 3.Bölümde ise teorik çerçeveden hareketle İzmit ve Adapazarı bölgesindeki yiyecek sektöründeki franchisee'lerle franchisor firmalar arasındaki güç birliği ve çatışma ilişkileri ortaya koyulmuştur. Araştırmanın sonucunda, İzmit ve Adapazarı bölgesindeki yiyecek sektöründeki taraflar arasında genel anlamda bir işbirliği olmasına rağmen, bazı noktalarda iyileştirmeler yapılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Franchising is a management system causing investor to earn money via chain stores by producing a brand or product and after proving its success, selling it to others and controlling in a systematic manner. By courtesy of franchising entrepreneurs who want to invest, find opportunity to make business with high brand image and low risk. However, the franchisors may reach wide geographic areas thanks to their distrubition channels. In last years a lot of investors want to get involved to this system.In the first chapter, general information is given about franchising system. In the second chapter the information about power and conflict in franchising system is shared. Lastly in the third chapter, moving from a theoratical framework, the power and conflict relationships between franchisors and franchisees which are located in İzmit and Adapazarı area are examined. In conclusion of research it has been viewed that altough generally there is a power cooperation between the sides which are located in İzmit and Adapazarı area there are also some points which may be improved.