Hüseyin Nihal Atsız'ın 'Bozkurtlar Diriliyor' romanında söz dizimi
The syntactic of 'Bozkurtlar Diriliyor' a novel by Hüseyin Nihal Atsız
- Tez No: 231104
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Dil bir milletin duygu, düşünce ve isteklerinin ses, şekil ve anlam bakımından, o toplumun değer yargılarına göre şekillenmiş, seslerden örülü bir sistemdir. Dil cümleler halinde ortaya çıkmıştır. Söz Dizimi (Sentaks, Cümle Bilgisi) bir dilde, kelimelerin kelime gruplarının cümle ve söz içindeki görevlerini birbirleriyle olan ilişkilerini, sıralanışlarını ve cümle türlerini inceleyen bilim dalıdır. Yapılan bu çalışma ile bir dildeki cümlenin anlamı, güzelliği daha iyi anlaşılır. Toplumların kendi dillerini en iyi şekilde anlaması, o dilin güzelliğini kavraması, o dil için çok önemlidir, çünkü milleti ayakta tutan en önemli unsur ?dil? dir.Yapmış olduğumuz bu çalışma Hüseyin Nihal Atsız'ın ?Bozkurtlar Diriliyor? romanının Söz Dizimi çalışmasıdır. Atsız'ın bu romanı ?Bozkurtların Ölümü? romanının devamı niteliğindedir. Bu romanda Atsız, Kültigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk kitabelerinin bütününü roman haline getirmiştir. Bu romanda Orta Asya Türklüğüne bağlılık, kahramanları kutsama, millet uğrunda ölme, savaşa gözünü kırpmadan koşma, soyumuza bağlılık ve sevgi temalarını ustalıkla işlemiştir. Ayrıca romanda bir neslin, yetişme, sevme ve ülkü ufukları anlatılırken kitabedeki isimlere sadık kalınmış, mekân, zaman ve şahsiyetler gerçeğe uygun olarak aktarılmıştır.Yazarın anlatmak istediği diriliş hikâyesinde, Türk yaşantısı, Türk töresi ve Türk kültürü unsurları romanın bütününe hâkim olmuştur.Yapmış olduğumuz bu çalışma kelime grupları, cümle ve çeşitleri, cümle tahlilleri şeklinde üç ana başlık altında toplanmış her bir konu hakkında dilcilerin görüşlerine yer verilmiştir. Romanın tamamı da incelenmiş ve her bir konu için örnekler toplanmıştır. Çalışmayı hazırlarken faydalandığımız eserlerin bibliyografyası son bölümde verilmiştir. ?Sonuç ve Değerlendirme? kısmında da konuyla ilgili görüşlere yer verilmiştir. Ayrıca dilcilerin anlaştıkları ve ayrı düştükleri konular belirtilmiş. Dilciler arasında, birkaç kaynak eser dışında, metot birliğinin bulunmayışı böylece tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Language is a system which consists of phones (sesler) and in which the feelings, thoughts and wills of a nation are shaped in terms of phone, form and meaning and in accordance with the values of that nation. Language has emerged in the form of sentences. Syntax is a science which studies the order of the words and phrases of a language in a sentence and statement, their relations with each other, and types of sentences. With this study, the meaning and beauty of a sentence in a language is understood beter. It is essential for communities to understand their languages and to comprehend the beauty of that language because the most important factor that makes a nation exist is ?language?.This study is the syntactic study of ?Bozkurtlar Diriliyor?, a novel by Hüseyin Nihal Atsız. This novel of Atsız is the continuation of ?Bozkurtların Ölümü?. In this novel, Atsız has made the whole Kültigin, Bilge Kağan and Tonyukuk inscriptions (kitabeler ? epitaphs) a novel. He has skillfully discussed the loyalty to Middle Asia (Central Asia) Turkishness, the sanctification of heroes, dying for he sake of nation, go to war without thinking, and loyalty and love to the family. Besides, the growing up, love and ideals of a generation are mentioned in the novel. Meanwhile, the author has remained loyal to the names in the inscriptions, and the places, time and character are given in accordance with the reality. Turkish life, Turkish customs and Turkish culture have dominated the whole novel in the resurgence story that the author wants to tell.This study is done under three topics; sentence, sentence types and sentence analysis, and linguists? views on each subject are also given. The whole novel is examined and samples for each subject are collected. The bibliography of the Works we made use of while doing the study are placed in the last section. In the ?Conclusion and Evaluation? section are given the views about the subject. Furthermore, subjects that the linguists agree on and disagree on are mentioned, determining that, except for a few works of reference, there is not a method unity among the linguists.