Yeşil pazarlama ve Kayseri'deki işletmeler üzerine bir uygulama
Green marketing and an application on corporations in Kayseri
  1. Tez No: 231115
  2. Yazar: LEYLA LEBLEBİCİ KACUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞÜKRÜ AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Kayseri'deki işletmelerin yeşil pazarlama uygulamalarının belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışma teori ve uygulama şeklinde iki kısımdan oluşmuştur. Çalışmanın ilk üç bölümünde teorik bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde; çevre kavramı, çevre sorunları, sürdürülebilir kalkınma, işletmelerin çevre konularına yaklaşımları ve Türkiye'de karşılaşılan çevre sorunları açıklanmıştır. İkinci bölümde; öncelikle sosyal sorumluluk kavramı açıklanarak daha sonra, işletmelerde sosyal sorumluluk kavramı ve yeşil pazarlama kavramları ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. İşletmelerin yeşil pazarlamayı tercih nedenleri ile Dünya'da ve Türkiye'de yeşil pazarlama uygulamaları da bu bölümde incelenmiştir. Üçüncü bölümde; işletmelerde yeşil pazarlama stratejilerine yer verilerek, yeşil ürün, yeşil fiyatlandırma, yeşil dağıtım ve yeşil tutundurma konularından bahsedilerek, yeşil pazarlama uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise, anket yöntemiyle Kayseri'deki işletme yöneticilerinin yeşil pazarlama uygulamaları hakkında bilgiler toplanmıştır.Anket çalışması sonucunda elde edilen bulgulara göre genel olarak, personel sayısının ve öğrenim düzeyinin yeşil pazarlama uygulamaları üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, işletme yöneticilerini yeşil pazarlamayı uygulamaya yönelten nedenler ile global çevre sorunları arasında da anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur.Tez Türkiye'deki işletmelerin yeşil pazarlama uygulamaları ile ilgili çalışmalara katkı sağlamaktadır. Sonuçları, işletme yöneticilerinin yeşil pazarlamayı önemsediklerini ancak henüz işletme stratejilerine fazlaca adapte edemediklerini göstermektedir. İşletmelerin ölçeği büyüdükçe yeşil pazarlamayı uygulama düzeyleri düşmektedir. Aynı şekilde, işletme yöneticilerinin öğrenim düzeyleri arttıkça yeşil pazarlamayı uygulama düzeyleri azalmaktadır. Global çevre sorunları yöneticiler tarafından oldukça önemli olarak görülse de, bu sorunların üstesinden gelebilmek için tamamıyla yeşil pazarlamayı seçen işletmeler ne yazık ki yok denecek kadar azdır.
Özet (Çeviri)
This dissertation accomplishes for the purpose of determining corporations green marketing applications in Kayseri. In this dissertation, there are two main parts: theory and application. The first three sections consist of theoretical knowledge related to topic. In the first section; environment concept, environment problems, sustainable development, corporates approach to environment issue and environment problems in Turkey ara examined. In the second section; primarily social responsibility concept is examined and then corporates social responsibility and green marketing issues are examined. The reason of corporates choice of green marketing and the green marketing practices in the World and in Turkey are also examined in this section. In the third section; green marketing strategies in business, green product, green price, green place and green promotion issues and problems in green marketing practices are examined. In the fourth section, corporate manager?s, who are business in Kayseri, green marketing evaluations are examined with a questionnaire.In the result of the study, it is found out that, number of employees and education level are also effective on green marketing. And also there are some important relations with the reason of corporates choice of green marketing and global environment problems.The dissertation makes a contribution to the study of Turkish corporates green marketing evaluations. It concludes that the business managers are paying attention to green marketing, but they don?t put it into their business strategies yet. While the scale of business is increase, their implementation level of green marketing is decrease. Likewise, while business managers education level are increases, their implementation level of green marketing are decrease. Also, global environment problems are to be seen very important by business managers, there are a few business choose green marketing to cope with these problems.