Dolaysız yabancı sermaye yatırımları ve Türkiye örneği
Foreign direct investment and the case of Turkey
  1. Tez No: 231151
  2. Yazar: HATİCE KASIMBAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEKİN ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada dolaysız yabancı semye yatırımları ve ilk 500 büyük firma içindeki yabancı firmaların performansları incelenmiştir. Firmaların performansları incelenirken ilk 500 firma içinde yabancı firmaların payı, satış hâsılatı, ihracat, kâr ve istihdam göstergelerinden yararlanılmıştır. 1993-2006 yılları arasında yabancı firmaların performanslarında önemli artışlar olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle, kriz yıllarında yabancı firmaların performanslarında düşüş olmamıştır. İstihdam, yabancı firma sayısı ve ihracat verilerinde aynı artış trendi gözlenmiştir. Yabancı firmaların kârı 2000 yılında en yüksek seviyede iken 2001 yılında daha aşağı seviyelere inmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, direct foreign capital investment and the performance of foreign firms among the first big 500 firms has been examined. When we analyze the performance of the first big 500 firms, it was used the share of foreign firms, sailing revenue, export, profit and employment indicators. We observed the performance of foreign firms that rose importantly in 1993-2006. Especially, the performance of foreign firms didn?t decrease at the crisis years. The same growth trend has been observed at the employment, the number of foreign firm and export data. In 2000, while foreign firms? profit was the highest level; their profit decreased to the lowest level in 2001.