4-N,N- dimethylamino 3-Acetamidonitrobenzene (DAN) çekirdekli optik fiber yapıda ikinci harmonik üretim veriminin analizi
- Tez No: 23119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
-III- ÖZET Bu çalışmada, kristal çekirdekli fiber yapıda ikinci harmonik üretimi yoluyla, şimdiye kadar lazer diyodlarla elde edilemeyen spektral bölgede ışık elde edilmesi incelenmiştir. Bu çalışmada kullanılan kristal çekirdekli fiber, 4 - (N,N-dimethylamino) - 3 - acetamidonitrobenzene (DAN) organik kristalinden yapılan bir çekirdek ve muhtelif malzemelerle belirli oranlarda katkılanmış silikadan yapılmış bir kaplamaya sahiptir. Farklı kaplama malzemelerine sahip kristal çekirdekli fiber yapılarda faz uygunlaştırma şartı altında, elde edilen ikinci harmonik güc üretim verimi detaylı olarak incelenmiştir. Birinci bölümde, ikinci harmonik üretimini gerçekleştirmek için şimdiye kadar kullanılan farklı metodlardan ve yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Ayrıca konunun önemi ve çalışmanın amacı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, izotropik olmayan ortamlarda (kristallerde) elektromagnetik dalga yayılımı ve farklı kristal yapıları incelenmişti r. üçüncü bölümde, nonlineer optik, nonlineer etkileşimin elektromagnetik f ormülasyonu, optiksel ikinci harmonik üretimi ve ikinci harmonik üretiminde faz uygunlaştırma şartı incelenini ştir.-IV- Dördüncü bölümde, kristal çekirdekli fiber yapılarda elektromagnetik alanın analizi ve ikinci. harmonik üretim verimi tüm ayrıntıları ile incelenmiştir. Daha sonra da,DAN özlü fiber yapılarda ikinci harmonik güc verimini gerçekleştirmek için gerekli fiber yapıyı tanımlayan tüm paremetreler elde edilmiştir. Beşinci bölümde, DAN çekirdekli fiber yapılardaki fiber parernetrelerinin ikinci harmonik güc verimini nasıl etkilediği tüm ayrıntıları ile incelenmiş ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Sonuç olarak, ikinci harmonik güc verimini optimum yapan fiber parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-V- ABSTRACT In this study, obtaining light in the spectral region could not obtained by the laser diodes up to date, has been studied by the realization of the second harmonic generation in organic crystal-cored fiber. The crystal-cored fiber used in this study has the core and the cladding metarials fabricated from 4 - (N,N-dimethylamino) - 3 - acetamidonitrobenzene single crystals (DAN) and doped silica glass, respectively- The second harmonic power efficiency obtained under phase-matching condition in organic crystal-cored fibers having different cladding metarials has been investigated. In the first chapter, the information about the different methods and studies done up to date to obtain the second harmonic generation has been given. Also, the information about the aim and the importance of the study has been given. In the second chapter, electromagnetic wave propagation in anisotropic media (crystals) and the different crystal structures have been considered. In the third chapter, nonlinear optic, the electromagnetic formulation of the nonlinear interaction, optical second harmonic generation, and the phase matching condition in the second harmonic generation have been investigated.-VI- In the fourth chapter, the analysis of the electromagnetic fields and second harmonic power generation efficieny in the crystal cored fiber structures have been investigated. After that, all the parameters which define the fiber structure have been obtained to realize the second harmonic power generation in DAN cored fiber. In the fifth chapter, how fiber paremeters were effect on the second harmonic power generation efficiency have been investigated in detailes and the obtained results have been interpreted in the DAN cored fibers. As a conclusion, the fiber paremeters which made the efficiency optimum have been identified.