N-vinilimidazol temelli kuaterner amonyum fonksiyonel kopolimer hidrojel sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of quaternary ammonium functional N-viniylimidazole based copolymer hydrogels
  1. Tez No: 509341
  2. Yazar: ÖZLEM DİKİŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, serbest radikal çözelti polimerizasyonuyla N-vinilimidazol temelli kopolimer hidrojeller sentezlenmiş, bu jeller bazı spektrometrik ve mikroskobik yöntemler ile karakterize edilmiş ve sudaki şişme davranışları incelenmiştir. Komonomer (fonksiyonel monomer) olarak 2-(dimetilamino)etil metakrilat (DMA) ve onun kuaternize türevleri kullanılmıştır. Fonksiyonel monomerler, kuaterner amonyum gruplarına sahip ve amonyum konumlarında farklı zincir uzunluğunda alkil grupları veya benzil grubu içeren yapılardır. Jeller, fonksiyonel monomerin kimyasal yapısına ve kopolimer içindeki oranına göre farklı şişme davranışları ortaya koymuştur. Hidrofilik fonksiyonel monomer varlığı denge şişme oranı (Smaks) değerinde belirgin bir artışa neden olmuş, tüm kopolimerlerde bu değer homopolimer poli(N-vinilimidazole)'e kıyasla daha yüksek olmuştur. 1,0 g homopolimer 4,4 g su tutabilirken, aynı miktar kopolimer için bu değer 61,3 g su ile yaklaşık %1290 kat artmıştır. Kopolimerlerin dengede su içeriği (DSİ) değerleri, homopolimerin DSİ değeri olan 0,815'den çoğunlukla yüksek olmuştur. Bazı kopolimer jeller homopolimere kıyasla neredeyse 12 kat daha hızlı şişmiştir. Homopolimer ve düşük oranda fonksiyonel monomer içeren kopolimer hidrojellerin bir kısmı için Fick-tipi difüzyon söz konusudur ve şişme difüzyon kontrollüdür.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, N-vinylimidazole based copolymer hydrogels were synthesized by free radical solution polymerization. Then, some spectrometric and microscopic techniques were applied for the characterization, and swelling behaviors of the polymers in distilled water were investigated. 2-(dimethylamino)ethyl methacrylate (DMA) and their quaternized derivatives were used as comonomer (functional monomer). Functional monomers have quaternary ammonium ions in their structures and different alkyls with varying chain length or benzyl group on these ammonium functionality. Each copolymer gel showed different swelling behavior from the others according to their chemical structure and the ratio of functional monomer in the copolymer matrix. In the presence of hydrophilic functional monomer, equilibrium swelling rate (Smax) of copolymers significantly increased, and Smax values of all copolymers were higher than that of homopolymer. 1.0 g of homopolymer absorbed 4.4 g of water, while this value increased by about 1290% to 61.3 g of water for the same amount of copolymer. Equilibrium water content (EWC) of the homopolymer was 0.815 and EWC for copolymers were mostly higher than 0.815. Some copolymer gels swell almost 12 times faster than homopolymer. The water transport mechanism into polymeric matrix was Fickian (diffusion-controlled) for copolymer hydrogels incorporated lower amount of functional monomer, as for the homopolymer.