3-Dimetilamino-1-(2-pridil)-2-Propen-1-on Tiyosemikarbazon ve türevlerinin ağır metal komplekslerine ait termodinamik parametrelerinin tayini
Determination of thermodynamic parameters of heavy metal complexes of 3-Dimethylamino-1-(2-pyridyl)-2-Propen-1-one Thiosemicarbazone and its derivatives
  1. Tez No: 311827
  2. Yazar: DİDEM YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada 3-Dimetilamino-1-(2-pridil)-2-Propen-1-on Tiyosemikarbazon ve N(4)-substitüe türevlerinin metal komplekslerinin dayanıklılık sabitleri, farklı sıcaklıklar için spektrofotometrik olarak tayin edildi. Bu kompleklere ait termodinamik dayanıklılık sabitleri ve termodinamik parametreler (?Go, ?So ve ?Ho ) hesaplandı. Ayrıca, ligandlara ait protonasyon sabitleri de tayin edildi. Protonasyon sabiti hesaplamaları pH=1-7, pH=7-14 aralığında yapıldı.Birinci ligand, 3-Dimetilamino-1-(2-pridil)-2-Propen-1-on tiyosemikarbazon (DAPPT) ilk kez sentezlendi. 3-Dimetilamino-1-(2-pridil)-2-Propen-1-on tiyosemikarbazonun, Ni(II) iyonu ile oluşturduğu kompleksin dayanılılık sabiti, DMF ortamında, sabit iyonik şiddette (0.2 M KNO3) ve farklı sıcaklıklarda (25, 30, 35, 40 ? C) spektrofotometrik metotla tayin edildi. Bu liganda ait protonasyon sabitleri de spektrofotometrik olarak bulundu.İkinci ligand, 3-Dimetilamino-1-(2-pridil)-2-Propen-1-on-metil tiyosemikarbazon (DAPPMT) ilk kez sentezlendi. Ni(II) iyonunun bu ligandla etkileşmesi DMF ortamında, sabit iyonik şiddette (0.2 M KNO3) ve farklı sıcaklıklarda (25, 30, 35, 40 ? C) spektrofotometrik metotla incelendi ve kompleksin dayanıklılık sabiti tayin edildi. Bu liganda ait protonasyon sabitleri de spektrofotometrik olarak bulundu.Üçüncü ligand, 3-Dimetilamino-1-(2-pridil)-2-Propen-1-on-etil tiyosemikarbazon (DAPPET) da ilk kez sentezlendi. Bu ligandın Ni(II) iyonu ile oluşturduğu kompleksin dayanılılık sabiti, DMF ortamında, sabit iyonik şiddette (0.2 M KNO3) ve farklı sıcaklıklarda (25, 30, 35, 40 ? C) spektrofotometrik metotla tayin edildi Bu liganda ait protonasyon sabitleri de spektrofotometrik olarak bulundu.Her bir metal-ligand sistemi için, stokiyometrik oran 1:2 olarak bulundu. Her bir sıcaklıkta termodinamik dayanıklılık sabiti belirlendi. Termodinamik parametreler, 1/T 'ye karşı lnK0 grafiğinden hesaplandı. Bu kompleksler için kararlılık sırası DAPPMT-Ni > DAPPET-Ni > DAPPT-Ni şeklinde bulundu.
Özet (Çeviri)
In this present study, stability constant of 3-Dimethylamino-1-(2-pyridyl)-2-Propen-1-one Thiosemicarbazone and its N(4)-substitue derivatives complexes were determined at stable ionic strenght and at different temperatures using a spectrophotometric method. From these constants, the thermodynamic stability constants and thermodynamic parameters of complexes (?Go, ?So ve ?Ho ) were calculated. Additionaly, protonation constants of the ligands were examined using UV-vis spectrophotometric technique. protonation constant (pKH) calculations were done at pH=1-7, pH=7-14 regions.First ligand, 3-Dimethylamino-1-(2-pyridyl)-2-Propen-1-one thiosemicarbazone (DAPPT), was synthesized for the first time. The stability of Ni(II) complexes of 3-Dimethylamino-1-(2-pyridyl)-2-Propen-1-one Thiosemicarbazone have been determined using spectrophotometric method in DMF at stable ionic strength (0.2 M KNO3) and at different temperatures (25, 30, 35, 40 ? C). Protonation constants of this ligand were examined using UV-vis spectrophotometric technique.Second ligand, 3-Dimethylamino-1-(2-pyridyl)-2-Propen-1-one-methyl thiosemicarbazone (DAPPMT), was synthesized for the first time. The stability constans of this ligand with Ni(II) have been determined using spectrophotometric method in DMF at stable ionic strength (0.2 M KNO3) and at different temperatures (25, 30, 35, 40 ? C). Protonation constants of this ligand were examined using UV-vis spectrophotometric technique.Third ligand, 3-Dimethylamino-1-(2-pyridyl)-2-Propen-1-one-ethyl thiosemicarbazone (DAPPET), was synthesized for the first time, too. The stability constans of this ligand with Ni(II) have been determined using spectrophotometric method in DMF at stable ionic strength (0.2 M KNO3) and at different temperatures (25, 30, 35, 40 ? C). Protonation constants of this ligand were examined using UV-vis spectrophotometric technique.For each metal-ligand system at each temperature, thermodynamic stability constants was obtained. Thermodynamic parameters of complexes were evaluated from plots lnK0 versus 1/T.