Piyasa ekonomisine geçiş sürecinde IMF ve Dünya Bankası programlarının bütçe politikaları açısından değerlendirilmesi(Azerbaycan örneği)
IMF- World Bank programs assesment in terms of budget policies in transition period ( example of Azerbaijan)
  1. Tez No: 231203
  2. Yazar: SİMLA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRCAN YILDIZ TOKATLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada öncelikle, merkezi planlı ekonomiden piyasa ekonomisine geçiş süreci açıklanmıştır. Daha sonra, bu süreçte IMF ve Dünya Bankası programlarının rolü genel olarak açıklanmış ve Azerbaycan ekonomisinin geçiş sürecinde bu iki uluslararası mali kuruluşun rolüne değinilmiştir. Ve son olarak da Azerbaycan'da uygulanan IMF ve Dünya Bankası programları bütçe politikaları açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly the period of transfer from state-controlled socialist economic system to free market economy is explained. Then IMF and World Bank program?s role in this period generally explained and then the role of this two international financial institution in Azerbaijan economy in transition period is analysed. And finally IMF and World bank programmes are assessed in terms of budget policies in Azerbaijan.