Kütahya Emet yöresi ağzı (inceleme, metinler, sözlük)
The work named the phonetics of Emet (studies on phonetics, consersations, dictionary)
  1. Tez No: 231219
  2. Yazar: DİLEK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kütahya Emet Yöresi Ağzı adlı bu inceleme, Emet ilçesi ve köylerinde yaşayan insanların ağız özelliklerini, burada kullanılan dilin söyleyiş açısından yazı dilimizden farklı yönlerini ele alan bir çalışmadır.Bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde araştırma yöresinin tarihî, coğrafî ve kültürel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.İkincibölümde, Emet'e bağlı 37 köyün 16'sından toplanan metinlerin ses bilgisi açısından değerlendirilmesine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, yine Emet ve Emet'e bağlı 37 köyün 16'sından toplanan metinlerin şekil bilgisi açısından değerlendirilmesine yer verilmiştir.Dördüncü bölüm ise yöreden toplanan metinler ve özellikle bu yöre halkı tarafından kullanılan kelimelerin bir araya getirilmesiyle oluşan sözlük kısımlarından oluşmaktadır.Türk dili, kaybolmaya yüz tutmuş yöresel ağız yapısı ve birbirinden farklı ifade zenginliği ile diğer tüm dillerden ayrı bir yapıya sahiptir. Bu araştırmada da yöresel ağızlardan biri incelenerek Türk dilinin zengin yapısının gün yüzüne çıkartılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The work named The phonetics of Emet and the places near it covers the topics of phonetic specialities of people, who leave in Emet and around by type of diction and writing.This work is composed of six sections;The first section; in this section general information has been given about history, geography and cultural properties of researched region.The second section; in this section covers phonetic examinations of texts collected from 16 villages of Emet.The third section; in this section covers shape information examinations of texts collected from 16 villages of Emet.The forth section; in this section covers Dictionary of words in collected texts, especially used by people leave in that region.Turkish language has a different language structure with treasuries of regional phonetics and expressions. In this work, the rich structure of Turkish language comes to light by examing the regional phonetics.