Peygamber kıssalarının klasik Türk şiirine yansımaları
The reflections of prophet stories in classical Turkish literature
- Tez No: 231218
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
 - Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 223
Özet
Divan şairleri, mensup oldukları toplumsal yapının bir parçası olarak İslam dini ve kültürüyle yetişmiş ve eserlerini bu kültürel birikimden faydalanarak meydana getirmişlerdir. Bu kültürel birikimin bir parçası olarak, kaynakları Kur'an'a ve hadis kitaplarına dayanan peygamberler ve kıssalarının söz konusu edebî faaliyet içinde sıklıkla kullanıldığını, çeşitli benzetmeler ve telmihler yoluyla eserlerde işlendiğini görmekteyiz. Buna bağlı olarak bu çalışmanın amacı; gazel ve kaside nazım biçimiyle yazılmış şiirlerde peygamberler ve kıssalarının hangi yönleriyle nasıl işlendiklerini, en çok hangi peygamberlerin hangi kıssalarıyla ele alındıklarını ortaya koymak ve irdelemektir.
Özet (Çeviri)
Divan Poets have grown with the islamic religion and culture as a part of the social structure to they had belonged and have performed their works by utilizing this cultural accumulation. As a part of this cultural accumulation, it is seen that prophets and their stories whose sources have been based on the Quran, hadith (hadis) books and tellings have been used frequently by using various similarities in those related literary works. As parallel to this, the aim of this thesis is to demonstrate and to evaluate in what way and how the prophets and their stories have been patterened in the poems which were written in the form of kaside and gazel, which prophets with their which stories have been handled mostly.