Örgütlerde saldırgan davranışlar: Nitel bir araştırma
Aggressive behaviours in organizations: a qualitative research
  1. Tez No: 231231
  2. Yazar: EMİNE BAŞAK YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Örgütsel psikoloji bağlamında saldırgan davranışlar, günümüz iş dünyasının önemli sorunları arasında yer almaktadır. Özellikle günümüzde yaşanan ekonomik gelişmeler, değişimler ve küreselleşmenin etkisiyle artan rekabet ve düşük maliyetli üretim anlayışı çalışanlar arasında adaletsizlik hissini ve şiddet eğilimini artırmıştır. Bu durum saldırgan davranışlar veya antisosyal davranışlar yelpazesi arasında yer alan mobbing, cinsel taciz, sabotaj, dedikodu ve çalışan hırsızlığı gibi davranışların sıklığının ve algılanma düzeyinin dünya genelinde artmasına neden olmuştur. Örgütler, bu hızlı gelişim ve değişim içerisinde işletme sinerjisini, enerjisini ve performansını azaltan saldırgan davranış tehlikesiyle karşı karşıyadır.İşyerlerinde saldırganlık, henüz yeni bir çalışma alanı olup, Türkiye'de fazla kullanılan ve üzerinde durulan bir kavram değildir. Saldırgan davranışların çalışanlara, örgütlere ve dolayısıyla da topluma değişik açılardan zararlı etkileri bulunmaktadır. Çalışmamın amacı; saldırgan davranış türlerini anlatmak ve bu saldırgan davranışların nedenlerini ortaya koyarak, bu konuda ileride yapılacak çalışmalar için literatüre katkı sağlamaktır.Çalışmada ele alınan saldırgan davranış türleri; cinsel taciz, mobbing, sabotaj, dedikodu ve çalışan hırsızlığı, işyerlerinde en sık karşılaşılan saldırgan davranış türleridir. Literatür araştırması sonucunda bu saldırgan davranış türlerinin en yaygın nedenleri olarak; örgütsel çatışma, örgütsel stres, engellenme, duygusal zeka eksikliği ve örgütsel adaletsizlik karşımıza çıkmaktadır. Çalışmada da saldırgan davranışların nedeni olarak bu kavramlar ele alınmıştır.Saldırgan davranışların türlerini bilmek ve nedenlerini öğrenmek, bu tür saldırgan davranışlar nedeni ile zarara uğrayan örgütlere, yöneticilere ve de çalışanlara önemli katkılar sağlayacaktır. Bu amaçla çalışma içerisinde saldırgan davranışların yönetilmesi ile ilgili konular üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aggressive behaviour related with organizational psychology is among the important problem of our current business world. Especially competition and the production perception with low cost that increased with affects of globalization, economic developments and changes existing nowadays has increased the feeling of injustice and trend of violence among the employees. This situation caused increasing of perception level and frequency of behaviours like mobbing, sexual harrasment, sabotage, organizational gossip and employee theft which are amid the aggression behaviours or antisocial behaviours. Organizations, in this expeditious development and changing are in danger with the aggression behaviours that decrease business sinergy, energy and performance.Aggression in business is just a new work area, so it is not a concept which is used so much and given importance. Aggression behaviours from different point of views, have destructive affects to employees, organizations and so to the community. The aim of my study is, to describe the types of aggressive behaviours and by explaining the reasons of these aggressive behaviours to make a contribution to the literature for the further works that will be held later.The aggressive behaviour types that are held in my study sexual harassment, mobbing, sabotage, organizational gossip and employee theft are most met aggressive behaviour types in businesses. As a result of the literature search, we meet with the most widespread reasons of these aggressive behaviour types which are organizotinal conflict, organizational stress, frustration, lack of emotional intelligence and organizational injustice. These concepts are investigated in the study as a reason of the aggressive behaviours. Knowing the types of aggressive behaviours and learning their reasons will make a great contribution to the organizations, managers and employees that suffered a loss because of these aggressive behaviours. So in this study the topics related with the management of aggressive behaviours are emphasized.