Örgütsel desteğin örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Bir gıda işletmesinde uygulama
Effect of organizational support on organizational commitment: Application on a food enterprise
- Tez No: 231246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ GÖNÜLLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Son yıllarda is dünyasında küresellesmenin etkisi ile yasanan; hızlı degisim,teknolojik gelismeler, artan rekabet, kaos, belirsizlik gibi sorunlar örgütlerin geleceginitehdit etmektedir. Örgütlerin etkin ve verimli bir sekilde varlıgını devam ettirebilmesiiçin kilit faktör örgütün sahip oldugu ?insan kaynagıdır?. Örgüt içindeki faaliyetleringerçeklestirilmesinde insan kaynagının rolü büyüktür ve insan kaynaklarının örgütselrollerini yerine getirilebilmesi için örgütün, örgüt çalısanlarını motive edecek faktörleribulması, gelistirmesi ve bunları uygulaması gerekmektedir.Bu çalısmamızda örgüt çalısanlarının algıladıkları örgütsel destegin, örgütselbaglılık boyutları üzerindeki etkisi arastırılmıstır. Çalısmamızın birinci bölümündeörgütsel baglılık kavramı, ikinci bölümünde örgütsel destek kavramları açıklanarakörgütsel baglılık ile örgütsel destek arasındaki iliski incelenmis ve bu alanlarda yapılançalısmalara yer verilmistir. Üçüncü bölümde ise literatür taraması sonucunda elde edilenbilgiler dogrultusunda Eskisehir ilinin merkezinde kamu sektöründe faaliyet gösterenbir gıda isletmesinde anket teknigi kullanılarak uygulama yapılmıstır. Söz konusu anketformlarından elde edilen veriler bilgisayar aracılıgıyla ?SPSS for Windows 10.0?programına kaydedilmis olup istatistiksel analizler sonucu elde edilen veriler ileörgütsel destek boyutlarının, örgütsel baglılık boyutları üzerindeki etkisi tespitedilmistir.
Özet (Çeviri)
Recently , problems such as, quick alternation, technological developments ,increasing competition, chaos and ambiguity which are lived as an effect ofglobalization in business world are menacing the future of organizations. The key factorfor the organizations to hold their existance actively and effectively is the“humanresource”of the organism. The human resource has an important role to perform theactivities in organism and organizations has to find, develop and apply factors tomotivate the working people to perform the organizational roles of human resources.In this study, the effect of organizational support that the workers perceived, onorganizational commitment dimensions has been investigated. In the first part of ourstudy,“organizational commitment ”and in the second part,“organizational support”terms have been explained and relation between these two terms has been analyzed, andstudies made on these fields have been noted. In the third part, in accordance with theattainments taken from the literature scan, an application has been performed using thesurvey technique in a food company which is active in public sector of Eskisehir citycenter. The data obtained from the previously mentioned survey sheets has beenrecorded in“SPSS for Windows 10.0”program by a computer and after the statisticalanalyses, the effect of organizational support dimensions on the organizationalcommitment dimensions has been determined.