Bor madeninin pazarlanmasına yönelik stratejiler
Strategies of marketing bor mine
- Tez No: 231247
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Doğal kaynakların ve enerji kaynaklarının dünya coğrafyasında dengesiz dağılmış olması, bu kaynaklar üzerindeki uluslararası çekişmeyi de beraberinde getirmektedir. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler sonucu, 21. yüzyılın önemli kaynaklarından biri olarak tanımlanan bor madenine olan talep ve bor madeni ürünlerinin kullanımı son zamanlarda hızla artmaktadır. Bu bağlamda bor madeni, dünyanın önemli bir stratejik kaynağı haline gelmiştir.Ancak bor madenleri üzerinde çeşitli spekülasyonların oluşturulması, buna mukabil bu maden hakkında yeterince bilimsel araştırmanın yapılmayışı beraberinde bir takım tereddütler doğurmuştur. Nitekim, bazı bilim adamları ve kuruluşlar bor madeninin Türkiye'nin en önemli madeni ve enerji ihtiyaçları açısından kurtuluşu olduğunu savunurken, bazı çevreler, bora hak ettiğinden fazla değer verildiğini iddia etmektedirler. Dolayısıyla bu alanda yapılacak olan bilimsel çalışmalar, bu madenin gerçek değerinin belirlenmesinde etkili olacaktır.Ön araştırmalarımıza göre; dünya bor rezervlerinin en büyük kısmı ülkemizde bulunmasına rağmen, ülkemiz bu madenden rezerv büyüklüğü oranında pazar payı elde edememektedir. Yeterli pazar payı elde edemediği gibi, teknolojik alt yapı yetersizliklerinden dolayı, bu madeni uç (rafine) ürünlere dönüştürememektedir. Bu nedenle iç piyasa ihtiyaçlarını karşılayamadığı gibi, dünya piyasasında ekonomik değeri yüksek uç ürünler pazarını da diğer ülkelere bırakmaktadır.Dünya bor rezervlerinin %74'ten fazlasına sahip olması nedeniyle, dünya bor piyasasında stratejik bir konuma sahiptir. Madencilik sektörünün en kıymetli madeni konumundaki bu rezervden ülkemizin gerektiği kadar faydalanabilmesi için, istikrarlı bir yapı içinde kalıcı ve uzun vadeli bir politika izlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Because of unstable dispersion of natural resources and energy resources on the world geograghy, these reosurces bring international competition about themselves. As a result of scientific and technologic developments, the request of boron, one of the most important resorces of 21th century, and recently the usage of boron crops is increasing rapidly. Boron mine has strategically become an important resource of the world.On the other hand, beacuse of deficient scientific search about boron mine and despite of various speculations it has brought some doubt. However, while some scientists and foundations think that boron mine is the most important mine and the salvation of Turkey on the aspect of energy need, a group of people think that bor mine is exaggerated. As a result scientific investigations conducted on this issue will be effective on the determination of the real value of the boron mine.According to our pre-search, our country could not acquire marketing value of the boron as its reserve of this mine, while most of the world reserve of the boron exists on our country. While Turkey could not acquire adequate marketing share, because of deficiency of the technologic infrastructure, it could not transform it into refined products. Therefore, Turkey lets marketing share of this mine to the other countries and it could not provide the need of the domestic market.Turkey has a strategic location at the world boron marketing, since it has much more %74 world boron mine reserve. In order to make use of boron, being the most important mine of mining sector, as it deserves, it is a must that have a permanent and long-termed policy for a consistent structure.