Örgütsel bir değişim olarak teknolojik değişime işgörenlerin yaklaşımı ve işgörenlerde etkisi: Öztay Tekstil (Abbate) örneği
The employees approach to technological change as an organizational change and the effects of technological change on the employees: Öztay Textile (Abbate) as an example
  1. Tez No: 231245
  2. Yazar: DAVUT DERTLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA İPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Küreselleşen dünyamızda ve günümüzün hızla değişen koşulları karşısında, işletmelerin faaliyetlerini, gelişmelerini ve rekabet avantajlarını sürdürebilmeleri için örgütsel değişimler uygulamaları ve örgütsel değişim türlerinden biri olan teknolojik değişim ve gelişmeleri sürekli ve yakından takip etmeleri gerekmektedir.Teknolojik değişim uygulandığı işletmelerde işgörenlerin değişime yaklaşımı ve iş görenler açısından farklı anlamlar ifade etmektedir. Çalışanlar açısından teknolojik değişim, eğitim yolu ile yeni bilgiler edinme, mesleki ilerleme ve kariyer geliştirme, kendini yenileme ve geliştirme anlamına geldiği gibi, iş değiştirme,işe yabancılaşma, iş monotonluğu, iletişimin ve sosyal ilişkilerin azalması, stres ve işsiz kalma gibi anlamlara da gelebilmektedir.Bu tez çalışmasında örgüt, teknoloji ve insan kavramları birlikte ele alınarak, teknolojik değişime işgörenlerin yaklaşımı ve işgörenler üzerindeki etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır.Çalışmanın birinci bölümde, örgütsel değişim, teknoloji, teknolojik değişim, değişime direnç ve direnci yenmenin yolları anlatılmıştır.İkinci bölümde, işletmelerde uygulanan teknolojik değişimin iş görenler üzerinde etkileri ve değişime işgörenlerin gösterdiği direnç, nedenleri ve demografik özelliklere göre etkileri üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde ise, ilk iki bölümde anlatılanlardan yola çıkarak, Öztay Tekstil (Abbate) işletmesinde yapılan bir araştırmaya yer verilmiştir.Yapılan anket çalışması ile işletmede uygulanan örgütsel değişim olarak teknolojik değişim ve etkileri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this global world, the organizations need to follow closely and permanently the technological change that is one of the organizational changes and the organizational change practices to continue their activities, developments and the advantages of competition against to the conditions which change rapidly.The Technological change has got many different meanings for the workers and their attitudes to the change in the organizations which technological change practiced. For the workers technological change means to get new knowledge with education, to develop themselves and their career and at the some time, it means to change job, to be stranger about the job, job monotony, disadvantages about communications and social relations among the workers, stress and unemployment.In this thesis, organization, technology and human concepts have been studied and the behaviors of employees to the change of technology and impressions of technology on the employees were tired to be fixed.In the first part of the thesis, it is stated the organizational change, technology, technological change, resistance to change and the way of solutions for the resistance.In the second part, it is stated the effects of the technological change that is carried out in the organizations and also the resistance of the workers to the change, reasons of the resistance, and the impressions of technology for the demographic characteristics.In the third part, by using the statements in the first two parts, a survey that performed in Öztay Textile (Abbate) organization is participated. Technological change as organizational change which carried out in the organization and its effects were examined with an inquiry and the results were evaluated.