Futbol hakemlerinin müsabaka öncesi ve sonrasındaki kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluating of care levels of football arbitrators after and before match
  1. Tez No: 231268
  2. Yazar: ZEKERİYA BAKINTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son günlerde medyada da artan ölçüde görülen sporda şiddet olayları, özünde sosyalbir gereksinim olan ve psikolojik açıdan kimi uzmana göre bir deşarj yöntemi olarak görülensporun, özelliklede futbolun bunun tam tersi bir imaja sahip olarak gösterilmesine nedenolmuştur.Gerek ülkemizde, gerekse tüm dünyada spor dalları arasında en çok rağbet gören ve enfazla seyirci ve izleyici kitlesine sahip olan futbolda, medyanın ilgisi ve maçlarda yaşananyoğun izdiham ve benzeri pek çok faktör hem hakemler üzerinde, hem de oyuncular üzerindeçeşitli etkilere sahiptir. Bu faktörlerin kimisi maçı yöneten hakemler ve oyuncular açısındanolumlu olabilirken, pek çoğu da olumsuz bir etkiye sahip olup, sürekli bir stres kaynağı vesürekli kaygı durumu teşkil edebilmektedir. Futbolcular ve hakemler üzerinde etken olan bufaktörlerin iyi bir şekilde analiz edilmesi, bu faktörlerin iyileştirilmesi ve katılımcı bireyleraçısından detaylı analizi, sporun geleceği ve kamuoyundaki itibarı açısından hayati önem arzetmektedir.Yapılan bu çalışma ile Kütahya ili içerisinde görev yapan 73 hakem üzerinde,müsabaka öncesi ve sonrası kaygı düzeyleri, anket yöntemi kullanılarak ölçülmüş ve buanketler bir dizi istatistikî analiz sonucunda incelenerek, hakemlerin kaygı düzeyleri üzerindeetki eden yaş, klasman, öğrenim gibi bir dizi faktörün üzerinde durulmuştur. Ankethazırlanırken sosyal bilimlerde anket hazırlama teknikleri ve istatistikî bazı analizyöntemlerine başvurularak, tezde ortaya atılan hipotezlerin geçerlilik analizleri yapılmıştır.Araştırma evreninin örneklem uzayının genelleme yapılabilecek karakteristiğe sahip olması,araştırmada bir dizi genelleme yapabilme ve araştırma evrenini geliştirebilmeye olanakvermiştir. Araştırma sonucunda hipotezlerin geçerliliği sonuçlandırılarak, konu ile ilgili ilerikiçalışmalar için bir dizi öneri sunulmuştur.Araştırmada elde edilen maç öncesi ve maç sonrası için geçerli ilgileşim kat sayısı0,333 0.05 önem düzeyinde istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Recently increasing violance events seen in media caused for sport to seen as aconverse reputation inverse of its meaning, while it is one of social and psyhologicalrequirements for some specialists.Both in our country and in the world, football is the most favorite sport, and has themost viever number, and for this reason, both players and arbitrators are under stress becauseof high amount of interest and some other factors. Although some of these factors has pozitiveeffects on arbitrators, much of them has negative effects on arbitrators, and may be a stresssource continuously. Examination of these factors which are affected on players andarbitrators in detail, and their solutions become important for both future of this sport andreputation of it in the view of public.In this research, 73 arbitrators who work in Kütahya were subjected to a survey whichis performed before and after a football match, and it is aimed to determine the effects ofsome variants like age, education, rating etc. to their anxiety levels. Survey methods in socialsciences were used to perform surveys within the research, and some hypothesises whichwere made in research were examined statically. Because sample set can be extended togeneral, some general statements were given in conclusion.