Uçlarında rijit bölgeler bulunan elastik bağlı çubuklardan oluşan düzlemsel çevrelerin stabilite analizi
- Tez No: 33983
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKSOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
VI ÖZ Bu çalışmada, düğüm noktalarına rijit uçlarla ve elastik dönel yaylarla bağlı çubuklardan oluşan düzlemsel çerçevelerin stabilite analizi yapılmış ve bu konuda bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. İlk olarak, kullanılan rijitlik matrisi yöntemi kısaca anlatıldıktan sonra uçlarında elastik dönel yaylar ve sonsuz rijit bölgeler bulunan çubukların eleman rijitlik matrisleri ikinci mertebe teorisi ile elde edilmiştir. Daha sonra bu tür çubuklardan oluşan düzlemsel çerçevelerin stabilite analizi yapılmıştır. Hazırlanan bilgisayar programının doğruluğu, literatürdeki çeşitli örnekler çözülerek ve aralarındaki uyum gösterilerek kanıtlanmıştır. Son olarak, bu çalışmadaki yöntemin geniş bir uygulama alanı olduğunu göstermek için bazı karakteristik örnekler çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT In this study, the stability analysis of frames composed of members with rigid end sections and linear rotational springs at the ends has been carried out and a pertinent computer program has been prepared. First, the method used here, namely the stiffness matrix method, has been explained in general terms. Then, the stiffness matrix for straight members with rigid parts and rotational springs at the ends has been obtained using the second order theory. After that, the stability analysis of such frames has been carried out. The validity of the computer program has been proved by solving some examples which are selected from previous studies and showing the match between the results. Finally, some characteristic examples have been solved to show the wide range of applicability of the present work.