Kristallerin örgü parametrelerinin x-ışınları kırınımı yöntemleriyle bulunması
- Tez No: 23128
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
42 ÖZET Kristal katıların özelikleri kristal yapıya sıkı biçimde bağlı olduğundan kristal yapının tayini, yoğun madde fiziğinde çok önemli bir iştir. X-ışmları yapı çözümünde önemli ilk adım, birim hücre parametrelerinin bulunmasıdır. Bu çalışmada, farklı üç kristalin yani alüminyum, kuvars ve bislac_tam'ın birim hücre parametreleri, çeşitli farklı X-Işmları kırınım yöntemleri ile bulundu. Kristal yapı ile ilgili özet teorik bilgi ve bu çalışmada kullanılan uygulama tekniklerinin tanımı 2. ve 3. bölümlerde verilmektedir. Alüminyumun birim hücre boyutları, X-ışını toz ve difraktometre yöntemleri ile tayin edildi ve sırası ile a=4.054 A“ ve a=4.086 A”olarak bulundu. Bu değerler arasındaki fark, kullanılan yöntemlerin hassasiyetlerinin farklı oluşuna atfedildi. Kuvarsın birim hücre parametreleri de X-ışını toz yöntemi ile tayin edildi ve a=4.9129 A° c=5.4064 A“ olarak bulundu. Kuvars kristalinin birim hücre parametreleri için ”International Tables“ de verilen referans değerler a=4.9126 A”ve c=5.4043 A° dur. Deneysel değerler, referans değerlerle kıyaslandığında, bu değerlerin referans değerlerden daha büyük olduğu bulundu. Bu bulgular, önceki araştırmaların sonuçları ile uyuşmaktadır, örgü içinde bulunan kirlilikler, örgü parametre ler indeki asıl değişikliklerden sorumludur, örgü içindeki kirlilik atomları, zorlanmalara neden olmakta ve bu da kristal örgüsündeki şekil bozukluluğuna neden olarak örgü parametrelerini değiştirmektedir. Bu kanıtlara göre, incelenen kuvarsın bir kirli kuvars olduğu diğer deyişle kirlilikler taşıdığı sonucuna varıldı. Bislac_tam'ın birim hücre parametreleri, X-ışını ossilasyon ve Weissenberg yöntemleri ile tayin edildi ve a=43.15 A° b=7.7025 A° c=13.59 A" ve B*=84° olarak bulundu. Bu tez kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarla, birim hücre parametrelerinin tayini için gerekli yeti ve deneyimler kazanılmış oldu.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY The properties of crystalline solids are closely related to the crystal structure, so that the determination of the crystal structure is very important task in the solid state physics. The first Important step of the X-ray structure analysis is the determination of the unit cell parameters. In this work the unit cell parameters of three different crystals, namely aluminum, quartz and bislac_tam were determined by various different X-ray difraction methods. A brief theoretical background to crystal structure and a description of the practical techniques used in this work are given in chapter 2 and 3. The unit cell parameters of aluminum were determined by X-ray powder and diffractometer methods and found to be a=4.054 A° a=4.086 A“ respectively. The difference in these values is attributed to the difference of the precisions of the methods used. The unit cell parameters of quartz were determined by X-ray powder method and were found to be a=4.9129 A”ve c=5.4064 A“. The reference values for the lattice parameters of the quartz crystals in the International Tables are a=4.9126 A”and c= 5.4043 A". When the experimental values were compared with the reference values it was found that, these values tended to be higher than the reference values. These findings are in agreement with the result of the previous investigations. The impurities found in the lattice are responsible for the main changes 1n the lattice parameters. The impurity atoms in the lattice cause strain which in turn create distortion of the crystal lattice and thus changes the lattice parameters. Within the context of the above proofs, it was concluded that the Investigated quartz 1s a smoky quartz in other words it has impurities. The unit cell parameters of bislac_tam were determined by X-ray oscillation and Weissenberg methods and were foundtobe a=43.15A°b=7.70A°25 c=43.15 A° and 8«84°. With the studies performed in this thesis, necessary skills and experience for the determination of the unit cell parameters were gained.