Türkiye'de milletvekillerinin parti değiştirmelerinin siyasi sonuçları: Yeni Türkiye Partisi örneği
The political outcomes of members of parliament?s party shiftings in turkey: ?The case of New Turkey Party'
  1. Tez No: 231271
  2. Yazar: AHMET AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada Türk siyasi tarihi incelenerek, genel seçim sonuçları bağlamında ortaya çıkan parlamento yapılarında daha sonra yaşanan değişiklikler değerlendirilmiştir. Milletvekillerinin parti değiştirmelerinin yol açtığı siyasi sonuçlar araştırılarak, bu olayların hükümetlerin kurulması ve düşmesinde oynadığı rol ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, 18 Nisan 1999 genel seçimi sonuçları doğrultusunda oluşan 21. dönem TBMM'nde yaşanan siyasi gelişmeler bağlamında; DSP içinde yaşanan liderlik mücadelesi ve sonrasında DSP'nin bölünerek YTP'nin ortaya çıkmasının siyasi sonuçları araştırılmıştır. 2001'de yaşanan ekonomik kriz, sonrasında Kemal Derviş'in ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak Türkiye'ye getirilmesi, DSP'deki liderlik mücadelesi, Derviş'in CHP'ne katılması gibi olayların DSP'yi ve DSP'nin bölünmesiyle kurulan YTP'ni yıprattığı ve bunun da 3 Kasım 2002 genel seçim sonuçları itibariyle sadece Ak Parti ve CHP'nin TBMM'ne girmesi ve Ak Parti'nin tek başına iktidara gelmesini etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining the Turkish political history, and evaluating the changes experienced in the parliamentary structures following the general elections. The political consequences of the deputy transfers among the political parties were searched in an attempt to exhibit the role of such events in establishment and drop of the cabinets. Furthermore, in the context of the political developments in the Turkish Great National Assembly at the 21st term upon the general election on April 18, 1999, the leadership challenge in the Democratic Left Party (DSP), followed by the emergence of the New Turkey Party (YTP), was studied in details. It was determined that such events as the economic crisis in 2001, and then transfer of Kemal Derviş to Turkey as the state minister in charge of economy, the leadership challenge in DSP, and participation of Kemal Derviş in the Republican People?s Party (CHP) eroded DSP, and naturally YTP that was founded upon disintegration of DSP, and hence only the Justice and Development Party (AKP) and CHP entered the Turkish Great National Assembly (TBMM) and the sole government of AKP.