An empirical study on party switching in Turkey
Türkiye'de parti değişimi üzerine ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 475500
  2. Yazar: GÜLEN DERYA ZAYİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE ÖZTÜRK GÖKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Parti değişimi, yaygın algının aksine, yalnızca demokrasi ve parti sisteminin tam kurumsallaşmadığı, seçimle ilgili yasaların eksik uygulandığı ülkelerde değil, politik çevrelerin ve aktörlerin demokrasiyi üst seviyede benimsediği ülkelerde de yaygın olarak gözlemlenmektedir. Bu tezde, milletvekillerinin parti değişimi davranışı ile ilgili teorik açıklamalar, Türkiye'ye ait 1983-2015 seçim verileri kullanılarak ampirik olarak test edilmiştir. Kavram ile ilgili teorik açıklamalar ve önceki uygulamalı çalışmalar takip edilerek, parti değişimine neden olan temel motivasyonlar belirlenmiş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yapan politikacıların parti değişimi davranışının nedenleri araştırılmıştır. Bu bağlamda, parti değişimi davranışını tahmin etmek için, lojistik regresyon tahmini ve parametrik hayatta kalma yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Contrary to the argument that party switching is only wide-spread where democracy and party system institutionalization is incomplete and electoral rules are not accurately applied, switching behavior is also observed in the countries where democratic rules are well-adopted by political environment and agents. In this study, the theoretical explanations related to party switching behavior have been tested using 1983-2015 election data for Turkey. Following theoretical explanations and previous empirical studies, main motivations driving party switching are determined and the causes affecting the party switching behavior of the politicians in Turkish Grand National Assembly are investigated. In this context, logit estimation and parametric survival method are used to estimate party switching motivations.