Kurumsal kaynak planlama (ERP) sisteminin analitik hiyerarşi süreci (AHP) ile seçilmesi - otomotiv sektöründe uygulama
Enterprise resource planning (ERP) system selection with analytic hierarchy process - application in automotive sector
  1. Tez No: 231287
  2. Yazar: ESRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR KEÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, İşletmelerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) sistemlerinin en etkin olanının seçilmesidir. Birinci bölümde rekabet ve hızın hakim olduğu iş yaşamında işletmelerin vazgeçilmez bir parçası olan ERP tanıtılmış, literatür araştırması ile günümüze kadar olan gelişimi incelenmiştir. ERP'nin bileşenleri anlatıldıktan sonra uygulama sürecinden bahsedilip ERP seçimi aşaması hakkında seçim kriterleriyle birlikte ayrıntılı bilgi verilmiştir. İşletme açısından önemine geniş yer verilen ERP sistemlerinin geleceği konusuna değinilip Türkiye ve dünyadaki durumu incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde karar verme tekniklerinden Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) konu edinilmiştir. Analitik hiyerarşi süreci ana hatlarıyla incelenmiş, genel tanımlaması ve literatür araştırmaları yapılmıştır. AHP'nin uygulama aşamaları olan hiyerarşik yapının oluşturulması, hiyerarşideki kriterin, alt kriterlerin ve alternatiflerin karşılaştırma matrislerinin kurulması, özdeğerin hesaplanması ve sonuçların değerlendirilmesi açıklanmıştır. AHP'nin karar verme ile ilişkisi ve grup kararlarına değinildikten sonra uygulama alanlarına yer verilmiştir.Uygulama aşamasında, Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren iki ayrı işletme ele alınmıştır. Bu işletmeler hakkında genel bilgiler verilmiştir. ERP seçim aşamasında, işletmelerde karar vermede yetkili kişilerle ve ERP danışmanlarıyla görüşülüp, hiyerarşideki kriterlerin, alt kriterlerin ve alternatiflerin değerlendirilmeleri yapılmıştır.Elde edilen verilerle ikili karşılaştırma matrisleri oluşturulup bu matrisler AHP programı olan Expert Choice programı kullanılarak karşılaştırılmıştır. AHP tekniği ile değerlendirme sonucu iki ayrı işletme için en uygun ERP sistemleri seçimi yapılarak; işletmeler için elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study?s aim is chosing the best out of Enterprise Resource Planning (ERP) systems. In the bussines life in which the competition and rapidity are dominant, ERP which is so important for the companies is described, with the literature research; its development to the date is examined. After describing the modules of the ERP, practice process is discussed, and detailed information about ERP chosing stages with the election criterias are given. Then, future of ERP which is more discussed about its importance for the companies is mentioned, and its state in Turkey and in the world is examined.At the second stage of the study, decision making technique of the Analitic Hierarchy Process (AHP) is subjected. Analitic Hierarchy Process is examined with its main lines; its general definition and literature study about it are done. Application stages of AHP as constituting of hierarchical structure, establishing matrices of paired comparisons of the criterias, sub-criterias, and alternatives and then discussion of the results are explained. After decision making relevant of AHP and group decisions are discussed, application areas are given.At the application stage, the two firms which are performing in automotive sector are examined. General information about the companies is given. At the ERP chosing stage, decision making management of the firms and ERP experts are visited and criterias, sub-criterias of the hierarchy and its alternatives are evaluated.Paired comparisons are formed with the data which is found, and then these matrices subjected to one of the AHP software, Expert Choice. In the software, after the evaluating with the AHP technique, the best ERP systems for the each firm are established. The results found for the firms are compared.