Eğik eğilme ve eksenel yük altında gelişigüzel geometriye sahip betonarme elemanların taşıma gücü hesabı ve tasarımı
- Tez No: 23131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
iv CIZ Eğik eğilme ve eksenel yüke maruz gelişigüzel geometriye sahip betonarme elemanlar cok katlı binalarda ve köprü ayaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür elemanlara, özellikle L şeklinde bina köse kolonları, U kesiti ve bosluklu kutu seklinde asansör ve merdiven şaftları olarak rastlanmaktadır. Bu tür geometriye sahip elemanların tasarım ve tasıma gücü analizi dikdörtgen kesitli ve uniform yayılı donatıya sahip elemanlara göre cok daha karmaşık ve zahmetli olmaktadır. Bu çalışmada gelişigüzel geometriye sahip betonarme elemanların eğik eğilme ve eksenel yük altında tasarım ve analizini tasıma gücü yöntemine göre hızlı olarak yapabilen bilgisayar programları geliştirilmiştir. ABSTRACT Arbitrary shaped reinforced concrete members subjected to biaxial bending and axial load are frequently used in multi-storey tall buildings and bridge piers. This type of cross sections are frequently encountered as L-shaped columns at corners of framed structures and channel and hollow box sections as staircase and elevator shafts. Designing and ultimate capacity analysis of such members subjected to biaxial bending and axial load is more complex than rectangular shaped members with uniformly distributed reinforcement. In this study computer programs have been developed for rapid design and ultimate capacity analysis of arbitrary shaped reinforced concrete members subjected to combined biaxial bending and axial load.
Özet (Çeviri)