Çukurova Bölgesi buğday ekim alanlarında zarar veren tilki kuyruğu (Alopecurus spp.), kuş yemi (Phalaris spp.) ve yabani arpanın (Hordeum spp.) önemi en uygun yok edilme zamanlarının ve kullanılabilecek herbisitlerin ...
The Importance of foxtail (Alopecurus spp.,) canarygrass (Phalaris spp.) and wild barley (Hordeum spp.)in wheat fields in Çukurova and determination of herbicides and timing of control applications
  1. Tez No: 23130
  2. Yazar: ÖZHAN BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. NEZİHİ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
VI ÖZ Bu çalışmada, Çukurova Bölgesi buğday ekim alanlarındaki tilki kuyruğu (Alopecurus spp.), kuş yemi {Phalaris spp.) ve yabani arpa (Hordeum spp.) türleri, bunların çimlenme sıcaklıkları, çimlenmeyi etkileyen faktörleri, bu türlerin hangi dönemlerde yok edilmesi gerektiği, ayrıca farklı yoğunluklardaki bu yabancı otların buğdaya verdiği zararı, farklı ortam ve ışık yoğunluklarının bu türlerin gelişimine etkisi ve bu yabancı ot türlerinin savaşımında kullanılabilecek herbisitler saptanmaya çalışılmıştır. Yapılan sürveyler sonucu bölgede tilki kuyruğu olarak Alopecurus myosuroides Huds., kuş yemi olarak Phalaris brachystachys Lk., Phalaris minör Retz. ve Phalaris paradoxa L, yabani arpa türü olarak ise Hordeum bulbosum L. ve Hordeum murinum L. tesbit edilmiştir. Bölgede bulunan bu yabancı ot türlerinin genellikle ya buğdayın 2-4 yapraklı yada kardeşlenme döneminde yok edilmesi gerektiği saptanmıştır. Ayrıca bu türlerin tohumlarına uygulanan KN03 ve tohumların ucunun kesilmesi dormansiyi ortadan kaldırabilen ve çimlenmeyi olumlu etkileyen etmenler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Distribution of the species of foxtail (Alopecurus spp.), canarygrass {Phalaris spp.) and wild barley {Hordeum spp.) in wheat fields in Çukurova Region, the germination temperature for their seeds, and the factors effecting germination were studied. In addition, the economic losses caused by these weeds and the effect of different physical factors and light intensity on development of these weed species were investigated. The timing fox control measures and the effect of herbicides on these species were also studied. Result of surveys showed that foxtail species {Alopecurus spp.), A.myosuroides', canarygrass species (Phalaris spp.), P.brachystachys, P. minör an 6 P.paradoxa; and wild barley species (Hordeum spp.), H.bulbosum and H.murinum were present in the study area. It was determined that the control actions should be taken when the wheat plants were at 2-4 leaf or tillering stages. The tip cutting of the seeds and application of KNO3 released the dormancy and favoured germination.