İnce film SnO2/Cu20 güneş pilleri
  1. Tez No: 23135
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
no ÖZET n-Sn02 ve p-Cu20, hazırlaması basit ve maliyeti düşük olmasından dolayı, güneş pili yapmak için materyal olarak seçilmiştir. SnO-2 filmleri, alkol, su, hidroklorik asitli SnClfi püskürtme çözsltisi 400 °C 'de tutulan cam alttabaka üzerine püskürtmeyle hazırlandı. CU2O ince filmleri kimyasal çökeltme metoduyla hazırlandı. SnO-2 ve CU2O 'in oda sıcaklığında optik geçirgenlikleri f otospektrometrey le incelendi. Püskürtme yöntemiyle hazırlanan SnÛ2 'in geçirgenlik bölgesi 0.40 ve 0.90 |am arasındadır. CU2O geçirgenlik ölçümünden, CU2O 'in soğurucu bir materyal olduğu görüldü. SnG"2 ve CU2O 'in x-ışınları analizinden polikristal yapıda olduğu bulundu. SnÜ2 ve Cu2Û 'in oda sıcaklığında, van der Pauw metoduyla özdirençleri ölçüldü. Filmlerin optik ve elektriksel özellikleri diğer yöntemlerle elde edilen SnÜ2 ve CU2O filmlerinin optik ve elektriksel özellikleri ile karşılaştırıldı. CU2O ince filmi püskürtme yöntemiyle hazırlanan SnÜ2 üzerine Cökeltildi. Sn02/Cu20 yapısı elde edildi ve 50-100 °C 'de 5-10 dakika arasında tavlandı. Son olarak Sn0-2/Cu20 yapısına gümüş boyasıyla kontaklar yapılarak heterokavşakl 1 Sn02/Cu2Û güneş pili elde edildi. Sn02/Cu2Û güneş pilinin kararsızlığından dolayı, güneş pilinin I-V eğrisini oluşturmak mümkün olmadı.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY n-Sn02 and CU2O are chosen as solar cell materials due to the simplicity of their preparation and low-cost. SnQ-2 films were prepared by spraying of the solution of SnClij added with alcohol, water, HC1 onto the glass substrates kept at 400 °C. The thin films of CU2O were prepared by chemical deposition. The optical transmission properties of Sn02 and CU2O were examined with a spectrophotometer at room temperature. The transparent region of the sprayed SnG“2 films is in the range of 0.40 (im and 0.90 fim. The tranemi ttance measurement of CU2O showed that the CU2O is a strongly absorbing material. The x-ray analysis of SnÛ2 CU2O filmB exhibited that they are polycrystal 1 ine. The reeieti vi ties of Snü*2 and C.U2O films were measured by Van der Pauw technique at room temperature. The optical and electrical properties of these films were compared with the properties of SnG”2 and CU2O obtained by other methods. The chemical deposition of CU2O thin films were made on the SnÜ2 films which were prepared by spray pyrolysis. The Sn02/Cu2