Schleiermacher'ın din felsefesi
Schleiermacher's philosophy of religion
  1. Tez No: 231356
  2. Yazar: ALİ BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRKERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Modern teolojinin babası olarak bilinen, Friedrich Schleiermacher, on dokuzuncu yüzyılın seçkin düşünürlerinden biridir. Bu çalışmada öncelikle bir teolog olan Schleiermacher'in din felsefesi incelenmiştir. Bu bağlamda ilk olarak teoloji-felsefe ilişkisi ve Schleiermacher'in teolojisi hakkında bilgi verilmiştir. Sonraki bölümlerde hayatı ve eserleri ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmiş, onun din felsefesini şekillendiren temel dinamiklerin ne olduğu sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmamızın üçüncü ve son bölümünde ise Schleiermacher'in Tanrı anlayışına yer verilmiştir. Mutlak bağımlılık duygusu bağlamında onun Tanrı algısı ele alınarak incelenmiştir.Büyük ölçüde Aydınlanma felsefesinden ve romantizmden etkilenen Schleiermacher'in, dönemindeki yaklaşımlara ve kendinden önceki felsefeye karşı eleştirel, toparlayıcı bir tutum geliştirerek eklektik bir sistem kurduğu anlaşılmıştır.Schleiermacher'in din felsefesine özgün katkısı, kendi eserlerinden ve kullandığı terimlerden hareketle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda ?mutlak bağımlılık duygusuna? dayanan din anlayışına sağlam bir giriş hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Friedrich Schleiermacher, who is known as the father of the modern theology is one of the most distinguished philosophers of 19th century. In this study, the primary objective of this dissertation project is to analyze Schleiermacher?s philosophy of religion. In this context, firstly theology-philosophy relation is examined and information is given about Schleiermacher?s theology. In later sections, a detailed information is given about his life and works and answers are looked for what base dynamics that formed his philosophy religion. In the third chapter of our study, we handled Schleiermacher's conception of God within terms of feeling of absolute dependenceWhat has been understood is that Schleiermacher built an eclectic system by developing a collective and critical attitude against the philosophy proceeding himself and approaches which were affected from not only romanticism but also Enlightenment philosophy in his time.It is tried to introduce individual contribution of Schleiermacher to philosophy of religion by benefiting from his own Works and terms that he used. In this context, a firm introduction is aimed towards religious understanding depending on ?absolute dependence feeling?