Federal Almanya Cumhuriyeti'nde din psikolojisinin tarihsel gelişim süreci
Historical development of religious psychology in the Federal Republic of Germany
- Tez No: 996879
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT HOROZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Federal Almanya Cumhuriyeti'nde din psikolojisinin tarihsel gelişimini, kuramsal temellerini, akademik yönelimlerini ve güncel araştırma alanlarını biçimde ortaya koymayı hedeflemektedir. İlk bölümde, din psikolojisinin felsefi ve düşünsel arka planı değerlendirilmiş; Antik uygarlıklardan modern Batı felsefesine uzanan süreçte insan zihni ve ruhunun nasıl değerlendirildiği irdelenmiştir. Descartes, Hume ve Kant gibi filozofların yaklaşımları, disiplinin entelektüel temelini oluşturan önemli duraklar olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, din ve psikoloji arasındaki etkileşim hem teorik hem de pratik düzeyde incelenmiş; özellikle Avrupa ve ABD'deki erken dönem din psikolojisi çalışmalarına kısaca değinilmiştir. Bu çalışmanın ana hatlarını oluşturan üçüncü bölüm, ABD'deki pragmatist ve bireyselliğe dayalı yaklaşımlara Almanya'daki kültürel ve felsefi yaklaşımlar arasındaki etkileşimlerin ele alınmasıyla başlamıştır. Devamında, Almanya'da din psikolojisinin kurumsallaşma süreci, erken dönem öncüler (Schleiermacher, Ritschl, Dilthey, Otto, Wobbermin vb.), kurumsal yapılar (Dorpat Din Psikolojisi Okulu, Uluslararası Din Psikolojisi Derneği vb.) ve savaşın yarattığı kesintiler ışığında analiz edilmiştir. Savaş sonrası yeniden yapılanma sürecinde, 1960'larda ABD'de yükselişe geçen bilişsel psikolojinin etkileri, 1970'li yıllarda Almanya'da da görülmeye başlamış; bu gelişme, klinik psikoloji ile ilahiyat disiplinleri arasında daha yakın bir etkileşimi beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda, özellikle manevi danışmanlık ve klinik psikoloji gibi uygulamalı alanlarda din psikolojisinin rolü belirgin biçimde artmıştır. 1990'lardan itibaren ise Almanya'da din psikolojisi daha kurumsal ve disiplinler arası bir yapıya kavuşmaya başlamış; bu dönemin yansımaları 21. yüzyılda nörobilim, sağlık psikolojisi, göç, kimlik ve dijitalleşme gibi güncel meseleler ekseninde yeni araştırma alanlarına yön vermiştir. Araştırma sonucunda, Almanya'da din psikolojisi, yalnızca tarihsel bir bilgi alanı değil; bireysel ruh sağlığı, toplumsal değişim ve kültürel kimlik gibi alanlara katkı sunan dinamik, çok boyutlu ve yaşayan bir bilimsel disiplindir. Bu çalışma, söz konusu tarihsel ve teorik sürekliliği ortaya koyarak, alana hem tarihsel hem de çağdaş düzlemde katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the historical development, theoretical foundations, academic orientations, and current research areas of the psychology of religion in the Federal Republic of Germany. In the first chapter, the philosophical and intellectual background of the psychology of religion is evaluated; conceptions of the human mind, soul, and religious experience from ancient civilizations to modern Western philosophy are scrutinized. The approaches of philosophers such as Descartes, Hume, and Kant are discussed as significant milestones that form the intellectual foundation of the discipline. The second chapter explores the interaction between religion and psychology on both theoretical and practical levels, with particular emphasis on early studies in the psychology of religion in Europe and the United States. The third chapter, which forms the main framework of this study, begins with an examination of the interactions between the pragmatist and individually-based approaches to religious experience in the U.S. and the cultural and philosophical approaches in Germany. Subsequently, the institutionalization process of the psychology of religion in Germany is analyzed in light of early pioneers (such as Schleiermacher, Ritschl, Dilthey, Otto, Wobbermin, etc.), institutional structures (such as the Dorpat School and the International Association for the Psychology of Religion), and the disruptions caused by war. During the post-war reconstruction period, the rise of cognitive psychology in the U.S. during the 1960s began to influence Germany as well in the 1970s; this development brought about a closer interaction between clinical psychology and theological disciplines. In this context, the role of the psychology of religion has become increasingly prominent, especially in applied fields such as spiritual counseling and clinical psychology. From the 1990s onwards, the psychology of religion in Germany began to acquire a more institutionalized and interdisciplinary structure; the reflections of this period have led to new research areas in the 21st century, focusing on contemporary issues such as neuroscience, health psychology, migration, identity, and digitalization. As a result of the research, it is concluded that the psychology of religion in Germany is not merely a historical field of knowledge, but a dynamic, multidimensional, and living scientific discipline that contributes to areas such as individual mental health, social change, and cultural identity. By revealing this historical and theoretical continuity, this study aims to contribute to the field on both historical and contemporary levels.