Radyasyon yöntemine göre farklı seviyelerde sulamanın kavunda verim ve kaliteye etkisi
- Tez No: 23138
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
38 ÖZET Bu deneme, kavun bitkisinde radyasyon yöntemine göre farklı evaporasyon katsayılarının uygulandığı A,B ve C konuları ile Class-pan yöntemine göre sulanan D konusunun verim ve kalite yönlinden değişimlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Deneme cam örtüsü serada yapılmış ve damla sulama yöntemi uygulanmıştır. Her biri 3 yinelemeli 4 konu oluşmuştur. Radyasyon yöntemine göre sulanan A,B ve C konularının '0.4, 0.6 ve 0.8 evaporasyon katsayılarına göre su düzeyleri belirlenmiştir. Her konuda Uc haftada bir örnek bitki alınmış ve analiz edilmiştir. Ayrıca hasat döneminde meyve kalitesini belirlemek amacıyla her konudan değişik dönemlerde meyve alınmış ve analiz edilmiştir. Deneme sonunda yapılan değerlendirmeler sonucunda, verim yönlinden en iyi sonucun a=0. 6 katsayısının uygulandığı B konusundan elde edildiği belirlenmiştir. En kaliteli meyveler ise C konusundan elde edilmiştir. öte yandan, mevcut koşullarda toprağa 45 cm derinlikte yerleştirilecek tansiyometre göstergesinin 15-20 cb ' ı gösterdiği zaman, sulama yapılabileceği belir lenmiştir.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY This research was done on melon plant in order to determine the changes on yield and guality in subjects A,B and C in which according to radiation method different evaporation coefficients have been used and in subject D which is watered by according to Class-A pan methpd. Trial was done in a glasshouse and drip watering method was used. The subjects are formed and each one is three time repeated. The water levels of subjects A,B and C which were wa'tered by radiation method have been according » to 0.4, 0.6 and 0.8 evaporation coefficients. From every subject one sample plant is taken and analysed in every three weeks. Also in harvest season in order to determine the fruit quality, from each subject fruit was taken and analysed in different times. In the evaluation was done after the experiment, it was seen that related to yield, the best result was taken from the B subject in which a=0.6 coefficient was applied. The best of quality fruits was taken from the C subject. On the other side under present conditions when the indicator of tensionmeter shows 15-20 cb, plants can be irrigated.