Performance measurement by using data envelopment analysis in banking industry: An application
Bankacılık sektöründe veri zarflama analizi kullanarak performans ölçümü: Bir uygulama
- Tez No: 231388
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye bankacılık sektörüne tarihinden bugüne geliş sürecine; özelliklerinden temel sorunlarına; ve BASEL, yabancı girişleri gibi güncel konulara değinilmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada verimlilik, verimlilik çeşitleri ve verimlilik değerlendirme modellerinden bahsedildikten sonra Türkiye Bankalar Birliği' nin sınıflamasına göre 2007 yılı için ticari banka bazında etkinlik puanlarının bulunması amaçlanmıştır.Türk bankaclık sektörünün etkinliği son zamanlarda önem kazanan ?Veri Zarflama Analizi? (VZA) adı verilen bir metodla değerlendirilmiştir. Uygulama bölümünde girdiye yönelik CCR - VZA modeli tercih edilmiştir. Uygulama bölümü sırasında etkinlik skorları ve potensiyel iyileştirmeler bulunurken VZA Çözücü LV. programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is tried to touch on banking industry in Turkey from its history to process while coming nowadays; specifications to fundamental problems; and actual issues like BASEL, foreign entry. In addition, after mentioning about productivity, productivity types, and productivity evaluation models; the study is supported with an efficiency research aimed to find the efficiency scores of commercial banks for the year 2007 according to classification in The Banks Association of Turkey.The efficiency study of Turkish banking industry is evaluated by a method called Data Envelopment Analysis (DEA) which is coming into prominence recently. In the application part DEA- input oriented CCR model is preferred. During the analysis part, DEA Solver LV. program is used for finding the efficiency scores and potential improvements.