Sağlık işletmelerinde kalite ve akreditasyon, ISO 15189:2003 uygulaması
Accreditation and the quality in healthcare organizations; ISO 15189:2003 application
- Tez No: 231397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Günümüzde Kalite kavramı, yoğun rekabet ortamında avantaj sağlamak isteyen kuruluşlarca yaygın olarak kullanılmaktadır. Üretim sektörünün yanında hizmet sektörü de Toplam Kalite Yönetimi anlayışını hızla benimsemiş ve uygulamaya başlamıştır.Hizmet sektörünün en önemlisi olan Sağlık kuruluşların da Toplam Kalite Yönetimi felsefesi benimsenmiş ve bu doğrultuda sağlık kalitesini güvence altına alacak çalışmalar giderek önem kazanmıştır. Bu çalışmalardan en önemlileri ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi, JCI ve ISO 15189:2003 Tıp Laboratuvarları- Kalite ve Yeterlilik için Özel Gereklilikler?dir.Sağlık kuruluşuna gelen hastaların tamamına yakınının hizmet aldığı, sağlık hizmeti sunumunda zorunlu olan birimlerden biriside Tıbbi Laboratuvarlardır. Laboratuvarların Doğru testin seçilmiş olmasından başlayan, sonucun hastanın kliniği ile ilişkilendirilmesi ile sona eren süreci kontrol altında tutabilmeleri için başvuracakları yol ?Tıbbi Laboratuvar Akreditasyonu?dur. Bu sayede test sonuçlarının hem hasta hem de tedaviden sorumlu olan hekim açısından güvence altına alınması sağlanmaktadır. Bu çalışmada bir uygulama araştırma hastanesinin merkez laboratuarındaki ISO 15189:2003 Akreditasyon sisteminin kurulmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of these days the concept of quality is used by institutions which want to provide advantages in the intensive competition atmosphere epidemically. Beside the manufacturing sector service sector has adopted the Total Quality Management rapidly and started to apply too.Philosophy of Total Quality Management is adopted by the healthcare organizations which being an important one in the service sector and accordingly, training which will assure the quality of healthcare had been gained importance gradually. The foremost among these trainings are Quality Management System, JCI (Joint Commission International) and ISO 15189:2003 Medical Laboratories- Particular Requirements for Quality and Competence.Medical Laboratories are the necessity unites in the representation of healthcare service that almost the wholes of patients are got services that came to healthcare organizations. The reference method that used by laboratories, to keep under control the process which begins with selection of the right way and ending with overarching of the result with the patient clinical is Accreditation of Medical Laboratories. Thanks to this way it has been provided to assuring the test results in the sense of both patient and medical doctor which is responsible for the cure. In this training it had been given a place to establishing ISO 15189:2003 Accreditation Systems in the central laboratory of application research hospital.