18. yüzyılda âyanlık ve Ankara'da âyan aileler
The âyans (provincial notables) and the âyan families in 18th century Ankara
- Tez No: 231467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sağlam temeller üzerine kurulmuş olan Osmanlı Devleti'nin askeri ve idarî teşkilâtında, 17. yüzyılın başlarından itibaren özellikle askeri sebeplerin tetiklediği ivmeyle bazı değişimler kendini göstermeye başlamıştı. Savaşların uzun sürmesi ve buna bağlı olarak gelişen celâlî isyanlarıyla, Anadolu'da karışıklıkların baş göstermesi gibi temel sebeplere dayalı bu değişimler, 18. yüzyılda daha da hız kazanmıştır. Mali yönden sıkıntı içinde olan devlet, bu sıkıntıdan kurtulabilmek için, merkezî hazine gelirlerini, uygulamaya koyduğu emanet, iltizâm ve malikâne usûlleri ile toplamaya başlamıştır. Bu usûllerin uygulanabilmesi için de bazı yeni kadrolar ortaya çıkmıştır. İşte bu yeni kadrolardan, 18. yüzyılda gücü ve etkisiyle kendini gösteren en önemli kadro, yerel zengin ailelerin oluşturduğu ve seçkinler gurubu olarak nitelenen âyan ve eşraf gurubu olmuştur. Anadolu ve Rumeli'nin hemen her yerinde görülen bu gurup, Ankara'da da kendini göstermiş olup, etkilerini yüzyılın sonuna kadar sürdürmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
In the military and the administrative organization of the Ottoman Empire, which was established on a strong foundation, some alterations were ocurred with the effects of the military causes in the middle of the 17th century. The changes, which were based on holding over of the wars and occurring of the some confusions with djelali (Celâli) disorders ın Anatolia, gained speed with the 18th century. For getting over this problem, the state, which was financially straitened, began to collect the revenues of central exchequer by emanet, iltizam and malikâne methods. Because of that, some new staffs were appeared for practicing this systems. From these staffes, the most important staff, that shown themselves with their power and effects, was the âyan and eşraf group, which were constituted by the wealthy families and which were described as elites. This group that was seen almost every where of Rumeli and Anatolia, also shown themselves at Ankara and they continued their effects along the century.