İktisadi yöntemlerle pazar hakimiyetinin tespiti
Determination of market dominance with economic methods
- Tez No: 231468
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN MORGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Rekabet kurallarının uygulanması bakımından, iki tip yasaktan birisi olan hakim durumun kötüye kullanılması hali, piyasalarda rakipleri ve müşterilerinden bağımsız olarak ekonomik parametreleri belirleme gücüne sahip firmaları kapsar. Rekabet kurallarının bu bağlamda işleyişinde, ilgili firmanın hakim durumda olup olmadığının belirlenmesi kritik rol oynar. Tezde, hakim durumun belirlenmesi ile ilgili teorik ve pratik yaklaşımlara yer verilmiş, ayrıca ülkemiz cam piyasasının temel alındığı ve artık talep esnekliği tahmininin kullanıldığı ampirik bir çalışma yapılmıştır. Tezin sonuçlarına göre, pratik uygulamalarda, ekonomik teorinin getirdiği yaklaşımlara yer verilmesi son derece yararlıdır.
Özet (Çeviri)
Abuse of dominant position, one of the two basic types of competitive restrictions, is about firms which have dominant position, having the power to determine economic parameters independently of their rivals and customers. In this respect, it is crucial to determine whether relevant firm is in dominant position or not. In the theses, firstly the methods for determining dominant position are introduced; then an emprical study is made for determination of market dominance in Turkish glass industry with the estimation of residual demand elasticity. Conclusively, economic theory contributes to the execution of competition rules a lot.