Bilgilendirme amaçlı etkileşimli ortamlarda grafik arayüz, bir dvd kamera için sayısal kullanım kılavuzu
Graphic user interface in informative interactive media - an application of a digital user manual for a dvd camera
- Tez No: 231469
- Danışmanlar: DOÇ. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Mimari tasarımın yaşadığımız mekanlar, endüstriyel tasarımın kullandığımız nesneler vasıtasıyla günlük hayatımızı şekillendirdiği gibi, etkileşimli ortamların tasarımı da hayatımızı etkileşimli teknolojiler vasıtasıyla şekillendirir.En sık kullanılan etkileşimli teknoloji olan bilgisayarlarda kullanılan ekranlar, onları kağıttan ayıran bir takım özelliklere sahiptir, bu farklılık da tasarımcı için bazı yeni sorunlar yaratmaktadır.Etkileşimli ortamların tasarımında iki önemli sorun vardır:- Bilgisayar ekranları için uygun görsel tasarım dili yaratmak;- Bilgisayar kullanıcısını karmaşık bir veri yığını içinde bilgilendirmek ve yönlendirmek.?Bilgilendirme Amaçlı Etkileşimli Ortamlarda Grafik Arayüz, Bir DVD Kamera İçin Sayısal Kullanım Kılavuzu? başlıklı bu çalışmanın ilk bölümünde bilgilendirme amaçlı etkileşimli ortamların temel taşları olan bilgi tasarımı ve bilgi grafiği üzerinde durulmaktadır.İkinci bölümde uygulama çalışmasının da dayanağı olan kullanım kılavuzları irdelenmektedir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise grafik kullanıcı arayüzü ve etkileşim tasarımının tarihçesi ve bileşenleri ele alınmakta, daha başarılı arayüzler için yapılması gerekenler aktarılmakta, uygulanması gereken temel ve nesnel ilkeler belirlenmektedir. Bu bölümde ayrıca etkileşimli uygulamalar ve grafik arayüz arasındaki ilişki irdelenmekte, grafik arayüz uygulamalarında karşılaşılan sorunlar üzerinde durulmaktadır.Dördüncü bölümde ise, bu çalışmalar ışığında ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilerek, Sony markalı bir DVD kamera için belirlenen ilkelere dayalı örnek bir grafik arayüz uygulaması yapılarak kuram ve kılgı arasındaki ilişki kurulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our lives are affected from interactive technologies created by interactive media design just as objects created by industrial design or places we live created by architectural design shape our daily lives.Today, the most used interactive technology is the computer. The properties of computer displays which differ from papers create new problems for the designer.There are mainly two problems in designing interactive media:- To create the appropriate visual design language for computer displays,- To inform and guide the computer user in data mass.In the first chapter of this dissertation titled ?Graphic User Interface in Informative Interactive Media-an Application of a Digital User Manual for a DVD Camera?, infodesign and infographics, the keystones of the interactive media are studied.In the second chapter, as the basis of the application study, user manual is introduced.In the third chapter of the study, the history of graphic user interface and interaction design and their components are discussed. In addition, primary guidelines for a successful graphic interface design are stated. The relation between interactive applications and graphic user interface is explicated and the problems throughout user interface design process are studied.Having evaluated this study?s outcomes, in the fourth chapter, a sample graphic user interface application is put into practice, based upon the guidelines. Thus, the construction of the relation between theory and practice is studied.