Şile'de tarihsel araştırma ve çevre koruma çalışmaları (Hamamdere ve Balibey maahalleleri)
  1. Tez No: 23148
  2. Yazar: AYNUR GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
VI- ÖZET Bu çalışma ile ŞİLE'deki tarihsel-kültürel miras ve geleneksel konut mimarisine etki eden faktörlerin incelenmesi ele alınmıştır. Mevcut geleneksel konut mimarisinin koruma kapsamına alınmasını sağlamak çalışmanın başlıca amacı olmuştur. Bu amaca ulaşabilmek için, konunun sistemli ve bilimsel bir şekilde incelenmesi öngörülmüştür. Çalışmada öncelikle, geleneksel dokunun oluşumunda etkili olan tarihi ve coğrafi etkenler yer almıştır. İklim, topografya, yapı malzemeleri, yaşama ve kullanma biçimleri, mimari çerçeve içerisinde incelenmiştir. İlk olarak ŞİLE merkezde, mevcut durum tesbiti yapılmıştır. Geleneksel mimari konut dokusunun, mahalle ölçeğinde yapılacak bir analiz çalışması ile daha an lamlı ve ifadeli olacağı düşüncesi ile mahalle ölçeğinde bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bölge olarak Balibey Mahallesi seçilmiş ve burada plan ölçeğinde bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Konu mahalle ölçeğine indirgendiğinde mimari eleman etütleri yapılmıştır. Sokak dokusu, yapıların sokakla ve birbirileri ile ilişkileri incelenmiş; bu ilişkilerin sos yal yaşantıya etkileri gözlemlenmiştir. Yerinde yapılan tesbit ve rölöve çalışmaları ile yapı biçimlenişleri belirlenmiştir. Sokak siluetleri çıkarılarak yapıların ga barileri incelenmiş, planlarda çevre ile ilişkiler ele alınmıştır.VII Sonuç olarak elde edilen verilerin“koruma, yaşatma ve değerlendirme”de kullanılması için restorasyon önerileri hazırlanmıştır. Yapılan çalışmanın, uygulama aşamasına geçirilebilmesi düşüncesiyle restorasyon teknik ve yöntemleri geliştirilmiştir. Geleneksel dokunun korunması, yaşatılması ve bu olgunun yöre halkına benimsetilmesi çalışmanın başarısını oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
-VIII SUMMARY This study covers on evaluation of the factors affecting the historical cultural heritage and traditional building architecture in ŞİLE. Main objective of this study is to ensure protection for the existing traditional building architecture. In order to achieve such objective, it is foreseen that the issue should be discussed in a systematic and scientific manner. Our priority in the study is on the historical and geographical factors having a share in the formation of the traditional structure. Discussed within the architec tural framework are climate, topography, building materials, living and utilizing styles. In the first place, existing situation in the centrum of ŞİLE was assesed. Consi deration that it would be more extensive and significant with an analysis of the structure of traditional architectural buildings on the ward scale has become the driving force for the prefential formation of the study in this course. A study was realized at plan scale in Balibey ward. As reduced to a word scale, architectural element studieswere assesed, the is sue was taken up by the review of the sturuc ture of streets, relations between the buildings and the street as weel as one another and resulting effects of such relations on the social life were observed. Formation of buildings were determi ned with onsite surveys and relief. Street sihlouettes were drawn up and dimen-IX- sions of buildings as well as the relation in plans to the environment were studi ed. In conclusion, restoration suggestions for the utilization of the obtained data in“Preservation, contimation and evalution”were prepared. For the purpose of implementing the study done in the practice, restoration tech niques and methods are suggested. It will be the success of this study if the traditional structure is proserved, contiu- ned and admitted by the inhabitants of the area.