L biçimindeki betoarme plakların elastik ve plastik tasarımı
  1. Tez No: 23147
  2. Yazar: SEVTAP AKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN BERKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmını içeren birinci bölümde çalışmanın konusu ve amacı hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde elastik plak teorisi ve klasik çözüm yöntemlerinden bahsedilmektedir. Aynı bölümde enerji metodlarından ve bunların içinde en bilineni olan Ritz metodun dan da kısa bir şekilde bahsedilmiştir. Çalışmada elastik teoriye ana kabulleriyle birlikte genel bir hatırlatma niteliğinde yer verilmesinin nedeni, çalışmanın asıl konu sunu oluşturan sonlu elemanlar yöntemi ve kırılma çizgileri teorisi ile karşılaştırma olanağının sağlanması içindir. Üçüncü bölümde elastik tasarımda kullanılacak olan sonlu elemanlar yöntemi hakkında geniş bir bilgiye yer verilmektedir. Çözümde yararlanılan SAP90 bilgisayar prog ramının genel özelliklerinden bahsedilmekte ve çalışmanın konusunu oluşturan L biçiminde betonarme plak için programa giriş bilgilerinin verilmesi, bu şekilde elde edilen çözüm lerin değerlendirilmesi yeralmaktadır. Dördüncü bölümde plastik tasarım için, kırılma çizgi leri teorisi hakkında ayrıntılı olarak bilgi verilmektedir. L biçimindeki betonarme plakta, sonlu elemanlar metoduyla elde edilen moment dağılımıyla uyumlu donatı oranları seçi lerek, kabul edilen kırılma figürüne göre, kırılma çizgileri teorisi ile çözüm yapılarak sonuçta gerçek kırılma figürü belirlenmiştir. Kırılma çizgileri teorisi ile çözümde, tahmini bir donatı oranı seçmek yerine sonlu elemanlar metoduyla belir lenen moment dağılımıyla uyumlu donatı oranının kullanıl ması, yeniden dağılımı azaltmakta ve kullanılabilirlik açısından kontrolü gereksiz kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study consists of four chapters. In the first chapter which also includes introduction, a general infor mation is given on the subject and purpose of the study. In the second chapter, elastic plate teory and clas sical analysis methods are mentioned. In the same chapter, energy methods and among them the most famous one Ritz method is also mentioned shortly. The reason to cover the elastic teory with a short reminding, in this study, is to make it easier to make a comparison between finite element method and yield line teory. In the third chapter much information is given on finite element method to be used in elastic design. General characteristics of SAP 90 computer program being used is described and evaluation of obtained solution by giving program data for L form reinforced concrete, which is the subject of study, is mentioned. Detailed information is given on yield line teory for plastic design in the fourth chapter. Finally, yield figure is defined by solving by the use of yield line teory with accepted yield figures by choosing suitable reinfor cement ratio with the moment distribution obtained by the finite element method for the L form reinforced concrete plate. Control is made unnecessary for the purpose of usibi- lity by decreasing redistribution, and by using suitable reinforcement ratio with the moment distribution obtained by the finite elements method instead of using an approxi mate reinforcement in the solution obtained by the yield line teory.