The formations and constructions of the American identity: A case for classical antiquity
Amerikan kimliğinin oluşum ve inşaası: Antik çağların işlevi
- Tez No: 231480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez, ?klasik gelenek? adı altında Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinin Amerikan milliyetçiliğine olan etkilerini inceler. İlk bölümü, Amerikan Kıtasınının sosyal ve coğrafi özelliklerinin ve Amerikan kimliğinin oluşumunu ele alır. Ikinci kısmında ise Amerikan Devrimi ve Amerikan kimliğinin inşaası sırasında, Antik Yunan ve Roma uygarlıklarına ithafen birçok klasik yazar ve metnin gündeme getirildiği gözlemlenmiştir. Bu durum Amerika'lı devrim önderleri tarafından sıkça kullanılan bu klasik metinlerin, Amerikan kimlik inşa sürecinde etkili olup olmadığı sorusundan hareketle cevap aranmıştır.Bu inceleme sonunda Antik Yunan ve Roma dönemlerine ait siyasi, biyografik ve de felsefi metinlerin kullanımının, diğer ulusallaşma çalışmalarıyla benzerlik gösterdiği görülmüştür. İdeal bir Amerikan kimliği konusunda yapılan tartışmalarda, bu kimliğin antik metinlerdeki betimlemelerden de faydalanarak oluşturulduğu gözlemlenmiştir. ?Klasik Geleneğin? Amerika'nın kuruluş dönemindeki önemi, bu dönemde Avrupa Medeniyetinin köklerinin yine klasik metinlerde aranmasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. ?Klasik Geleneğe? dayanarak Amerika'lıların kendi kimliklerini Avrupa Medeniyetiyle aynı kaynaktan, onun bir parçası olarak kurma uğraşı içerisinde oldukları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present work studies the role of classical tradition in the formations andconstructions of the American Identity. The first part of this thesis aims to outline theprocesses of formation and the consequences of the conditions prevalent in theAmerican Continent. In the second part, it is observed that during the period ofAmerican Revolution, the allusions and references to the classical antiquity arenumerous. This observation necessitated a methodical study, in which the role of theseallusions and references were studied in order to understand their influences, if any, onthe processes of construction of the American Identity.The methods used for the analysis of construction and formation are based onthe methodology of the study of nationalism. In this methodology the works of theideologues are studied, and their key propositions are analyzed for their relevance to thecriteria established by the studies of nationalism.Through this study it has been found that some of the features of the allusionsand references to the classical antiquty have indeed conformed to the characteristics ofa nationalistic movement. The political discourses, personalities and myths of theancient Greek and Roman states have been presented in the revolutionary period asviable models with which the ideal American identity could be formed. Thesignificance of the classical texts had been maintained in the American revolutionaryperiod as a linkage to the source of `European civilization?. The construction ofAmerican identity on the idea of a civilization, therefore has been made the basis ofnationalism in America.