Desensitization as a consequence of distortion: a qualitative textual analysis on the perception of arabs in hollywood blockbusters
Çarpıtmanın bir sonucu olarak duyarsızlaştırma: Hollywood gişe filmlerinde Arapların algılanmasına ilişkin nitel bir içerik analizi
  1. Tez No: 964321
  2. Yazar: MAYS ALJALLAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. ELENİ VARMAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film ve Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Film ve Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hollywood'un izleyiciler üzerindeki etkisi ve insanların başkalarına, ve bu tezin durumunda Araplar/MENA insanları hakkındaki algılarını değiştirme, şekillendirme ve inşa etme yeteneği endişe vericidir. Bu tez, Araplar/MENA insanlarının çarpıtılmış imajının, dış politikaları etkilemenin ve Orta Doğu'daki müdahaleleri söz konusu olduğunda ABD'nin siyasi gündemini ilerletmenin bir yolu olarak Amerikan izleyicisini duyarsızlaştırmak için bir araç olarak kullanılma olasılığını araştırmak için çalışmaktadır. Araştırma sorularını cevaplamaya yardımcı olmak için nitel bir içerik analizi yöntemi kullanılırken, Amerikan izleyicilerinin maruz kaldığı içeriği analiz etmek için Hollywood gişe rekorları kıran filmleri ve bu tezin kapsamını desteklemek ve açıklamak için ikincil araştırma olarak Jack Shaheen'in çalışması kullanıldı. Araştırmanın bulguları, duyarsızlaşmanın Arapların çarpıtılmış imajının bir sonucu veya yan ürünü olduğunu ve algıyı etkilemek ve şekillendirmek için sadece Hollywood'dan fazlasının gerektiğini kanıtladı. Kitle iletişim araçlarının tamamı, kültürel normları etkileme ve oluşturmanın yanı sıra siyasi bir gündemi uygulamada da rol oynar. Eğlence, sadece bir arınma ihtiyacından daha fazlasıdır, Arap kimliğini çevreleyen çarpık imgelerin inşasında ve sürdürülmesinde kullanılan bir araçtır. Bu çalışmanın sınırlamaları nedeniyle, sosyal medya araştırmayı yürütürken keşfedilemeyen bir kavramdır, ancak tartışmalarda, Araplar hakkında zararlı söylemleri yayan endüstriler olan üçüncü taraf tamponunu içerik ve izleyici arasında kaldıran çağdaş bir araç olarak kabul edilmektedir. Tüm bu yönler, duyarsızlaşmanın nasıl meydana geldiği, kimin etkilendiği ve neden meydana geldiği konusundaki bu hipotezin oluşumu için anlaşılır bir analiz sağlamak amacıyla bu tezde bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hollywood's influence on viewers and their ability to shift, shape, and construct people's perceptions of others, and in the case of this thesis, Arabs/MENA people, is worrying. This thesis tries to investigate the possibility of the distorted image of Arabs/MENA people as a tool to desensitize the American audience in order to to influence foreign policies and further the U.S. political agenda when it comes to their interventions in the Middle East. A qualitative textual analysis method was used to help answer the research questions while using Hollywood blockbusters to analyze the content American audiences are exposed to alongside Jack Shaheen's work as secondary research to support and explain the scope of this thesis. The findings of the research proved that desensitization is a consequence or a byproduct of the distorted image of Arabs, as well as the fact that it takes more than just Hollywood to influence and shape perception. The entire world of mass media plays a role in influencing and setting up cultural norms as well as enforcing a political agenda. Entertainment is more than just a cathartic need but a tool to utilize in the construction and perpetuation of distorted imagery that surrounds the Arab identity. Due to the limitations of this study, social media is a concept that could not be explored when conducting the research, but it is acknowledged in the discussions as a contemporary tool that removes the third-party buffer, the industries that spread the harmful rhetoric about Arabs, between the content and the viewer. All these aspects are tied together in this thesis to provide a comprehensible analysis for the formation of this hypothesis on how desensitization occurs, who is affected, and why it happens.