Erken Akhaemenid dönemde Daskyleion
Early Achaemneid period at Daskyleion
- Tez No: 231483
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS BAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 521
Özet
Bu çalışmanın konusunu Daskyleion'un erken Akhaemenid dönemi oluşturmaktadır. Bu dönem 547 de başlatıp 480'de son bulmaktadır.Erken Akhaemenid Dönemde Daskyleion, bir satraplık merkezinden ziyade, başında Büyük Kral tarafından görevlendirilmiş hyparkhların bulunduğu bir yerleşim özelliği göstermektedir. Bu dönemde ayrıca Daskyleion'un çok sayıda insanı barındırabilecek, yamacında yerleşimin olduğunu gösteren akropol niteliğine sahip olduğu görülmektedir.Erken Akhaemenid Döneme ait mimari yapılar Pers mimari geleneğinden ziyade Anadolulu mimari anlayışı içinde inşa edilmişlerdir. Mimari anlayıştaki bu durumun aksine, bu döneme ait diğer arkeolojik, epigrafik ve tarihsel verililer Daskyleion'da, Akhaemenidlerin varlığıyla, tek bir yönetim altında daha önceden var olan durum ve geleneklerin korunarak pek çok yeni fikir ve gelenekle bir araya geldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study covers the Early Akheamneid Period in Daskyleion. Early Akhaemenid Period dates to 547-480 B.C.Dakyleion appers to be a settlement was ruled by hyparkhoi appointed by the Great King, rather than a satrapal center in the Eary Achaemenid Period. Moreover, Daskyleion was acting as an acropolis that has settlement remains on its skirt and it seems to accomodate quite a number of people in this period.The architectural remains belonging to the Early Achaemenid Period shows Anatolian aspects rather than Persian elements. In the contrary, other archaeological, epigraphical and historical evidence from this period of time reveals that syntax of new ideas and traditions and previous tentancies was existant at Daskyleion under a single rule, the Achaemenid Empire.