Belediyelerde performans ölçümü ve BEPER projesinin incelenmesi
Performance measurement in municipalities and analysis of BEPER project
- Tez No: 231496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kamu sektörü 1980'lerden sonra“Yeni Kamu İşletmeciliği”anlayışı ile ya da özel sektör yönetim teknikleri ile tanışmaya başlamıştır.“Kamu Performans Yönetimi”bir diğer adıyla“Performans Esaslı Yönetim”bu anlayış doğrultusunda literatürde yerini almıştır. Bu anlayış temelinde, kaynakların ne derece ekonomik, etkin ve etkili olarak kullanıldığı ve ayrıca sunulan hizmetlerin kaliteli olup olmadığı gibi sorulara cevap aranmaktadır. Bu sorulan cevaplandırmak amacıyla birçok ülkede performans ölçümü uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Tez'de kamu sektörünün çalışma alanı olarak Türk belediyeleri seçilmiştir. Belediyeler, yönetim organları seçimle işbaşına geldiği ve ülke nüfusunun büyük bir kısmını yönetimleri altında bulundurdukları için siyasal bir kamu örgütünün özelliklerini taşımakla birlikte sundukları bazı mal ve hizmetler dolayısıyla özel sektör işletmesi özelliklerine de sahiptirler. Bu sebeple, karma yapılı bu örgütlerdeki performans ölçümü uygulamasının incelenmesi önem arz etmektedir. Bu amaçla, Türkiye'de performans ölçümü konusunda ilk ve tek proje olan“Belediyelerde Performans Ölçümü Projesi”(BEPER) ele alınıp incelenmiştir. Tez'in ilk dört bölümünde oluşturulan kuramsal çerçevenin ardından son bölümde uygulamadaki durumu tespit etmek amacıyla görüşme ve kısmen de gözlem teknikleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, Proje'ye tüm belediyelerin katılımının sağlanması, veri güvenliğinin ve bunların denetiminin kanun ile zorunlu hale getirilmesi ve ölçüm sonuçlarının performans programlarına temel oluşturacak belge durumuna gelmesi durumunda BEPER Projesi'nde tespit edilen noksanlıkların ortadan kaldırılabileceği ve böylece BEPER'in belediye hizmetlerinde etkinliğin sağlanmasında kritik bir öneme sahip olabileceği öngörülmektedir.Anahtar SözcüklerPerformans Yönetimi, Kamu Sektöründe Performans Ölçümü, Belediyelerde Performans Ölçümü, BEPER Projesi.
Özet (Çeviri)
The public sector has been introduced the“New Public Management”approach and private sector management techniques following the years 1980s. In line with this approach,“Public Performance Management'', in other words ”Performance-Based Management“, has taken its place in the literature. On the basis of this approach, it is intended to answer such questions as to what degree the resources are utilized economically, efficient and effective and whether the services are good quality or not. With a view to answering these questions, performance measurement practices have been carried out in many countries. In this thesis Turkish municipalities are selected as the working field of the public sector. Municipalities have some characteristics of both a political public organization since their governing bodies are elected and they govern a big part of the population and public sector enterprises due to the goods and services they provide. Thus, it is of great importance to examine the performance measurement practice carried out in these organizations with a mixed structure. To this end, ”Project of Performance Measurement in Municipalities" (BEPER) which is the first and single project on performance measurement in Turkey is examined. Following the theoretical framework formed in the first four parts of this thesis, interview and partial observation techniques are used to determine the situation in the practices in the final part. As a result, it is envisaged that shortcomings detected in the Project of BEPER may be eliminated by ensuring that all municipalities take part in the Project, by making data security and audit thereof mandatory by law and by ensuring that measurement outcomes become a document forming the basis of performance programs and accordingly the Project of BEPER would play a critical role in ensuring efficiency in municipal services.Key WordsPerformance Management, Performance Measurement in the Public Sector, Performance Measurement in Municipalities, BEPER Project