Finansal istikrar analizi ve Türkiye örneği
Financial stability analysis and Turkey
- Tez No: 231495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
20'inci yüzyılın son çeyreğinden itibaren yaşanan küreselleşme, finansal liberalizasyon ve teknolojik gelişmelere paralel olarak gelişen ülkelerde ortaya çıkan finansal krizler nedeniyle ?finansal istikrar? konusu ülke ekonomi politika gündemlerinde en üst sırada yerini almaya başlamıştır.Finansal sistemin sağlığını temel bir gösterge seti ile analiz etmek uygulamada en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Finansal sağlamlık göstergeleri kullanılarak performans analizi yapılması durumunda mevcut görüntünün yanısıra ilerleyen dönemde ekonominin nereye gittiğini görmek de mümkün olmaktadır.Ancak sadece finansal piyasa verisi kullanarak analiz yapmak her zaman doğru sinyalleri vermeyebilmektedir. Finansal oranlar arasındaki karmaşık ilişkilerin çözümlenmesi için çok değişkenli istatististiksel analiz tekniklerinden biri olan ve bir tür veri setini küçültme yöntemi olan ?faktör analizi? kullanılabilir.Türk finans piyasası için yapılacak faktör analizinde krediler, sermaye yapısı, kur riski ve kârlılık göstergeleri önemli faktörler olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak, mevcut yapının anlaşılması için sadece finansal piyasalara bakılması yeterli olmayacaktır.Türkiye ekonomisi ve finans piyasası verilerine bakılarak faktör analizi yapılması durumunda ise, sermaye yapısı, fiyat istikrarı, krediler, karlılık, yabancı sermaye, cari işlemler dengesi ve para arzı göstergeleri önemli faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.Anahtar SözcüklerFinansal İstikrar, Finansal İstikrar Göstergeleri, Faktör Analizi
Özet (Çeviri)
Financial Stability? started to take an important place in economic policy agenda of the countries as a result of financial crises in emerging countries which occurred parallel to the globalization, financial liberalization and technical progress.Analysis of financial sector soundness by using a basic indicator set is one of the preferred method. It is possible to see the current situation and the trends of the economy by making performance analysis by financial soundness indicators.But, while making analysis using only financial sector data may not give true signals in order to solve complicated relations between financial ratios. These data can be analysed by ?factor analysis? which is one of the multi variable statistical analysis technique that is called as an ?data reduction? method.Capital structure, foreign exchange risk and profitability are appeared as important factors that affect overall performance when we made factor analysis bu using Turkish Financial Sector data. However, this is not adequate for well understanding the current statues of the financial markets movements.Capital structure, price stability, credits, profitability, foreign capital, current accounts balance and money supply are appeared as important factors that affect overall performance when we made factor analysis bu using Turkish Financial Sector and macro economic data.Key WordsFinancial Stability, Financial Stability Indicators, Factor Analysis