Bazı turunçgil genotiplerinin klasik ve yeni nesil doku kültürü teknikleri ile mikroçoğaltımı ve genetik kararlılığının belirlenmesi
Micropropagation of some citrus genotyps with classical and new generation tissue culture techniques and determination of genetic stability
- Tez No: 518292
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tez çalışmasında turunçgiller için önemli ve yaygın olarak kullanılan 'Tuzcu 31-31 turuncu' ve 'C-35 sitranjı' anaçlarının, Plantform biyoreaktör sistemi ve katı besin ortamlarında karşılaştırmalı olarak mikroçoğaltım ve köklendirme çalışmaları yürütülmüştür. Öncelikle turunçgil anaçlarının katı kültür mikroçoğaltım denemeleri için, MS ve WPM besin ortamları ile BAP (0, 1.0, 2.0 mg/L), Kinetin (0, 0.5, 1.0 mg/L) ve 2IP (0, 1.0, 2.0 mg/L) denenmiştir. Katı kültür köklenme denemeleri için MS, ½ MS, WPM besin ortamları ile NAA (0, 0.5, 1.0, 2.0 mg/L) ve IBA (0, 0.5, 1.0, 2.0 mg/L) denenmiştir. Her iki genotip içinde en iyi mikroçoğaltım sonuçları 2.0 mg/L BAP içeren MS besin ortamından ve en iyi köklenme sonuçları 0.5 mg/L NAA içeren ½ MS besin ortamından elde edilmiştir. Mikroçoğaltım ve köklenme için belirlenen en iyi besin ortamı içeriği ile Plantform sisteminde çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, Tuzcu 31-31 turuncu çoğaltma ortamında Plantform sistemi bitki boyu, çoğalma katsayısı ve bitki kalitesi bakımından katı kültür sistemine göre daha iyi sonuç vermiştir. Köklenme ortamında Plantform sistemi kök sayısı, kök uzunluğu, bitki boyu ve köklenme yüzdesi bakımından katı kültür besin ortamına göre daha avantajlı bulunmuştur. C35 sitrancında ise çoğaltma ortamında Plantform ve katı kültür arasında istatistiksel farklılık görülmemekle birlikte, köklendirme ortamında kök uzunluğu, bitki boyu ve köklenme yüzdesi bakımından Plantform sisteminde katı kültüre göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. SSR markırları ile yapılan tarama sonucunda da Plantform sisteminde çoğaltılan ve köklendirilen bitkilerde herhangi bir genetik açılımın olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 'Tuzcu 31-31' and 'C35 Citrange' rootstocks, which are important and widely used for citrus, were carried out in comparative propagation and rooting studies in the Plantform system and solid medium. First of all, micropropagation and rooting of citrus rootstocks were evaluated in solid MS and WPM media supplemented with BAP (0, 1.0, 2.0 mg / L), Kinetin (0, 0.5, 1.0 mg / L) and 2IP (0, 1.0, 2.0 mg / L) for micropropagation, in MS, ½ MS and WPM media supplemented with NAA (0, 0.5, 1.0, 2.0 mg / L) and IBA (0, 0.5, 1.0, 2.0 mg / L) for rooting. Based on the solid media, the best results in both genotypes were obtained from MS medium containing 2 mg / L BAP for micropropagation, ½ MS medium containing 0.5 mg / L NAA for rooting. Micropropagation and rooting studies were carried out in the Plantform system with the best-defined media content. As a result of the study, Plantform system showed better plant growth, multiplication coefficient and plant quality than solid culture system in Tuzcu 31-31 sour orange propagation medium. Plantform system in rooting medium was found to be more advantageous than solid culture nutrient medium in terms of root number, root length, plant height and rooting percentage. In the C-35 citrange , no statistically significant difference was observed between Plantform and solid culture in the replication medium, but better results were obtained in the Plantform system than the solid culture in terms of root length, plant height and rooting percentage. Genetic stability of plants grown and rooted in solid culture and Plantform systems was tested by SSR markers.