Çocuk korolarında uygulanması gereken ses eğitimi çalısmaları üzerine bir model önerisi
A model suggestion on voice education studies required in children?s choirs
  1. Tez No: 231538
  2. Yazar: RAŞİT GÖRKEM AYTİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalısmanın genel amacı, çocuk korolarında uygulanan ses eğitimiçalısmalarıyla ilgili bir model gelistirmek ve çocuk korolarındaki ses eğitimiçalısmalarına katkıda bulunmaktır.Arastırmada çocuk korolarıyla ilgili eğitim çalısmalarına genelanlamda değinilmis, ses eğitimiyle ilgili olan çalısmalar ise ana konuolmustur. Alanyazından, ses eğitimi ile ilgili arastırmacı, eğitimci, kuramcı vesarkıcıların, yazılı, görsel ve isitsel kaynakları taranmıstır. Bununla beraberAnkara'da çalısmalarına devam etmekte olan bazı çocuk koroları izlenmis vesefleriyle görüsmeler yapılmıstır. Sözü edilen sef ve koro eğitimcileriyle,çalısma sistemleri ve olusturulacak model üzerine görüsmeler yapılmıstır.Alanyazın taramasının bir diğer basamağında, insanın sesçıkarmakta görevli organlarının yapısı ve sesin olusumunda (foniatrisinde)görevli çalısma sistemleri ele alınmıs; çocukların ses anatomilerinin busistem içindeki çalısma sekillerinin incelenmesini sağlayan kaynaklaraulasılmıstır.Arastırma, alanyazında bu tür deneme ve uygulamaların azlığındandolayı, dikkatle önemsenmesi gereken çocuk koristlerin ses eğitiminde, koroses eğitimcilerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to develop a model about voiceeducation studies which are carried out in children?s choir and to contributethe voice education studies in kids choir.In the study, voice education studies is the principal subject matter,and also education studies in children?s choir are generally mentioned. Itwas surveyed written, visual and audio sources in literature, which belong toresearchers, educators, theoriticians and singers. In addition, it has beenmonitored some childrens choirs, which are performed in Ankara; andinterviewed their conductors. Interview topics are education systems and themodel that can be construct in this study.On the other stage of literatur survey, it is examined the structure ofhuman organs which make human to sound and phoniatric study systems;and reached the sources that enable the analysis about mode of workings invoice anatomy of children.Since the shortage in these types of attempts and application in theliterature, the study aims to help the choice voice educators on account ofespecially voice education in children choirist which should be overratedcarefully due to the kids have sensitive voice organs.