Demokrat yurttaş niteliklerinin kazandırılması açısından 7.-8. sınıf vatandaşlık ve insan hakları eğitimi dersi programı (2000) ile 6.-7. sınıf sosyal bilgiler dersi programının (2005) karşılaştırılması
Comparison of democratic citizenship attribution aspects of 7th-8th grades citizenship and human rights education curriculum (2000) with 6th-7th grades social studies curriculum (2005)
  1. Tez No: 231539
  2. Yazar: SERKAN KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı 6-7. Sınıf Sosyal Bilgiler dersi 2005 yılıöğretim programı ile 7-8. Sınıf Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi dersi2000 yılı öğretim programının Demokrat Yurttaş Niteliklerinikazandırması açısından karşılaştırılmasıdır. Bu amaca ulaşmak içinöncelikle demokrat yurttaş niteliklerinin neler olduğunu belirlemekamacıyla alanyazın taraması yapılmıştır. Yapılan araştırma sonuçlarındabelirlenen nitelikler listelenmiştir. Listelenen nitelikler hakkında uzmangörüşü alınmıştır. Uzman görüşünün de alınması sonucunda ortayaçıkan nitelikleri hangi öğretim programının öğrencilere kazandırmadadaha etkili olduğunu belirleyebilmek için bir ölçek geliştirilmiştir.Geliştirilen ölçek 2005 öğretim programlarının pilot uygulamasını yapanokullarda öğrenim gören 481 öğrenciye uygulanmıştır. Pilot okullardaki227 8. sınıf öğrencisi 7-8. sınıf Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi dersi2000 yılı öğretim programında, 254 7. sınıf öğrencisi de 6-7. sınıf SosyalBilgiler dersi 2005 yılı öğretim programında öğrenim görmektedirler.Ölçekte yer alan sorulara uygun olarak verilerin çözülmesi için İki YönlüAnova istatistiksel analiz yöntemi kullanılmıştır.Yapılan analiz sonuçlarına göre; 6-7. sınıf Sosyal Bilgiler dersi2005 yılı öğretim programının, 7-8. sınıf Vatandaşlık ve İnsan HaklarıEğitimi dersi 2000 yılı öğretim programına göre öğrencilerin demokratyurttaş niteliklerine uygun davranış göstermeleri açısından daha etkiliolduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin demokrat yurttaş niteliklerineilişkin olumlu görüş kazanmaları açısından karşılaştırılan iki öğretimprogramının arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the roles of the 6th-7thgrades Social Studies 2005 curriculum and the 7th-8th grades Citizenshipand Human Rights Education 2000 curriculum in terms of students? gainof democratic citizen qualifications.First, in order to accomplish this aim, a literature review wasconducted in order to determine the qualifications of a democraticcitizen. Second, the desired qualifications were listed and third, expertopinion was obtained. Then, an instrument was developed by theresearcher to determine which curriculum was more effective in gainingstudents the listed qualifications. The instrument that had beendeveloped was administered to 481 students who were educated in theschools in which the 2005 curriculum was piloted. 227 of the 8th gradestudents were educated with the 7th-8th grades Citizenship and HumanRights Education 2000 curriculum and the other 254 7th grade studentswere educated with the 6th-7th grades Social Studies 2005 curriculum.The data was analyzed with two-way ANOVA by means of SPSSstatistical package. The results revealed that 6th-7th grades 2005curriculum was found to be more effective in promoting the students todisplay behaviors of democratic citizen qualifications than the 7th-8thgrades 2000 curriculum. On the other hand, no significant difference wasfound between the two curriculums in developing students? positiveattitudes towards democratic citizen qualifications.