Ortaöğretim öğrencilerinin yaptığı akademik usulsüzlükler, nedenleri ve ?nternet'in etkisi
Academic dishonesty among middle school students, its causes, and the influence of internet
  1. Tez No: 231545
  2. Yazar: İKBAL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Öğrenciler, öğrenim hayatları boyunca ödevler ile iç içe olmalarınedeniyle akademik usulsüzlük yapmaya eğilim göstermektedirler.Öğrencilerin karsılasmıs olduğu ödevlerin zorlukları, zaman sınırlılığı gibifaktörler öğrencileri akademik usulsüzlük yapmaya itmekte ve yapmıs olduklarıakademik usulsüzlükleri normal bir davranıs olarak algılamalarına sebepolmaktadır. Ayrıca gelisen teknoloji (Bilgisayar, internet, tarayıcı, CD-RW, CDROM,vb.) bir yandan öğrencilere fayda sağlarken bir yandan da usulsüz olandavranısların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.Bu arastırmanın genel amacı; ortaöğretim öğrencilerinin yaptığıakademik usulsüzlük türleri ve bunların nedenlerinin, öğrencilerin cinsiyet vedevam ettiği okul türü değiskenlerine göre farklılık gösterip göstermediğinibelirlemektir.Arastırmanın örneklemini Kırsehir ili, Kaman ilçesinin merkezortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan 396 son sınıf öğrencisiolusturmaktadır. Veriler 2006?2007 eğitim-öğretim yılında toplanmıstır. Verilerintoplanması için ?Akademik e-usulsüzlük? anketi kullanılmıstır. Elde edilenveriler SPSS 13.0 programında çözümlenmistir.Arastırmanın modeli ?Tarama Modeli? dir. Verilerin çözümlenmesinde veyorumlanmasında Anova ve bağımsız modeller için kullanılan t testlerikullanılmıstır.Arastırma bulgularına göre okul türleri arasında akademik usulsüzlüktürlerinden asırma, hile, çarpıtma ve suç bakımından anlamlı bir farkgörülmüstür. Akademik usulsüzlüğe iten nedenlerden biri olan ?akran baskısı?bakımından anlamlı bir fark görülmüstür. Ayrıca birçok akademik usulsüzlüktürlerinin, öğrencilerin cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiğisaptanmıstır.Bu sonuçlar doğrultusunda akademik usulsüzlüğü önlemeye yönelikçesitli öneriler gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that the students deal with homeworks during theireducation period, they tend to commit academic dishonesty. The assignments,which are often difficult and take a lot of effort to meet the deadline, oftenforce students to commit academic dishonesty, and consider this action as anormal reaction. In addition to that, rapidly developing technology; such as,computer, Internet, scanner, CD-RW, CD-ROM, while assisting students, alsoencourages them to hand in the assignments without any particular effort.The general purpose of this research is examining if the academicdishonesty kinds, the reasons of these kinds and the influences of Internet thatthe middle school students commit, demonstrate differences according to thefactors such as the sexuality, the schools, classes of the students.The task group of the research consist of 396 last class students atcentral high schools of Kaman, Kırsehir. The collection of data lasted during2006-2007 school year. ?Academic e- Dishonesty? questionnaire was used inorder to collect the data. The collected data was analyzed in the SPSS13.0program.The model of this research is ?Survey Model? . During of the analysingand explainin of the collected data, Anova test and t test for independentsamples.According to the research findings; there is a significant difference intha types of the academic dishonesty such as plagiarism, fraudulence,falsification and denquency, among school types. And also it seen that there isa significant difference in the peer pressure which is a reason of the academicdishonesty. It is found that there are significant differences in the many ofacademic dishonesty types, among sexualities of the students.