Zwischen sehnsucht und überdruss: Der untergang des Habsburgischen reiches im Österreichischen roman nach dem ersten weltkrieg
Özlem ile bıkkınlık arasında: Birinci Dünya savaşı sonrası Avusturya romanı?nda Habsburg İmparatorluğunun çöküşü
- Tez No: 231562
- Danışmanlar: PROF. DR. KASM EĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez çalışmasında Avusturya Edebiyatı'nın Birinci Dünya Savaşı sonrasına ait üç yazarı ve bu yazarların üç eseri ile ilgili araştırma ve incelemesi yapılmıştır: Stefan Zweig Rausch der Verwandlung, Joseph Roth Radetzkymarsch ve George Saiko Auf dem Floss. Ortaya çıkan gerçek şudur ki, her üç yazara ait adı geçen eserlerin tematik yönden birbirleriyle bağlantılı olduğudur. Konu bakımından eserlerdeki geçmişe yönelik anlatımlar onları ortak bir paydada buluşturuyor. Şöyle ki; bu eserler Birinci Dünya Savaşı sonrası Avusturya Edebiyatı'nın karakteristik özelliklerini taşıyorlar. Bu karakteristik özellik İmparatorluğun çöküş temasını içermektedir.Romanlar üzerindeki çalışmanın ana omurgasını Avusturya İmparatorluğu'nun temel taşları olan Provinz (Taşra), Militär (Habsburg Ordusu) ve Milieu (Sosyal Çevre) öğeleri oluşturmaktadır. Tez çalışmamda Habsburg Imparatorluğu'nun temel taşları niteliğinde olan bu unsurlar İmparatorluğun yıkılması ile ilişkilendirilmiş ve ortaya konulmaya gayret edilmiştir.Bütün bu aşamalarda, araştırmacı yazar Claudio Magris'in 1966 yılında yazdığı Der Habsburgische Mythos adlı edebiyat araştırması niteliğinde olan yapıtından yola çıkılmıştır. Claudio Magris'in teorisine göre Habsburg İmparatorluğu zamanında yaşananların yüzyıllar boyu, yazar Grillparzer den başlayarak Birinci Dünya Savaşı ve hatta sonrasına kadar olan yazarlar tarafından, bilinçli bir şekilde mitleştirilmesidir. Bu mitleştirmenin ana sebebi İmparatorluğu ve imparatorluk yıkılıncaya dek içerisinde barındırdığı çok ulusluluğu (Vielvölkerstaat) bir arada tutma gayretidir. Ancak İmparatorluğun yıkılmasından sonra mitleştirme son bulmamış ve devam etmiştir. Aslında, bu mitleşme Claudio Magris'e göre böylece en anlamlı ve en etkili sürece gelmiştir. Geçmişe yönelik anlatımın sebepleri kolay anlaşılır gibi değildir. Çünkü artık İmparatorluğun yıkılışından dolayı kendisini ayakta tutmanın gereği kalmamış ve tek gerçeklikle olan bağ, yani Habsburg İmparatorluğu'nun varlığı da son bulmuştur. Her ne kadar yazarlar tarafından geçmişe yönelik anlatımlar devam etmiş olsa da, artık gerçeği tam anlamıyla yansıtmak mümkün değildir. Claudio Magris'e göre daha sonra yazılı edebiyata aktarılanlar Monarşinin bir zamanlar var olduğu şekliyle değil yazarların hayallerindeki şekliyle ortaya konmuş olmasıdır.Bu tezdeki amaç; yukarıda adı geçen yazarların nasıl, neden ve niçin geçmişe yönelik yazılı anlatımlar yaptığını saptamaktır. Üzerinde çalışılan edebi romanların yazım tarihlerinin Birinci Dünya Savaş sonrası 1930'lu yıllar olduğu mektup arşivlerinden ortaya konmuştur. Yapılan çalışmada yalnızca edebiyat eserlerinden yola çıkılmamış aynı zamanda tarihsel gerçeklere değinilmiş ve dönemsel özelliklerde ayrıntılı bir şekilde araştırılıp incelenmeye çalışılmıştır.Bu çalışmanın bana önemli katkılar sağladığını düşünüyorum. Stefan Zweig, Joseph Roth ve George Saiko gibi Batı ve Avusturya edebiyatının büyük üstatlarını çok daha iyi anlıyor ve eserlerini yorumlayabiliyorum. Umarım bu çalışma birçok edebiyat çalışmasına ışık tutar ve ilham kaynağı olur.
Özet (Çeviri)
In this study, three authors from Austrian literature, from the period of Post-World War 1, and three novels of these authors have been examined: Stefan Zweig Rausch der Verwandlung, Joseph Roth Radetzkymarsch, George Saiko Auf dem Floss. The conclusion that I have arrived is that these three novels which belong to the mentioned authors are thematically similar. The retrospective storytelling appears as the most significant common point among these novels. It can be assumed that the novels have the same characteristics of Austrian literature during the period of Post World War 1, which represent the theme of the fall of Habsburg Empire. The fundamental elements of the study are Province, Military and Milieu (social environment). In my dissertation, these elements which caused the fall of Habsburg Empire are represented. As a literary motif, Der habsburgische Mythos, which was written by Claudio Magris in 1966, becomes a light on my way during the period of my study. According to Magris? theory the Habsburg Empire has been intentionally mythicized by the writers for centuries.My aim is in this study to find out that, why the writers wrote their novels in a manner of telling the past even in the 1930s. In this study, not only literary but also historical works and resources have been examined.