Koçlar-Karamanlı-Ziyaret Tepe (K.Maraş kuzeyi-Bertiz) kurşun-çinko yataklarının jeolojik metalojenik ve ekonomik incelenmesi
- Tez No: 23157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
69 ÖZET Çalışma alanı Kahramanmaraş'ın kuzey kesiminde yer alan Baydemirli-Karamanlı-Koçlar ve Ziyaret Tepe arasında yer alan yaklaşık 65 km'lik bir alanı kapsamaktadır» Gaziantep N3S a4 paftası içeri sinde yer alan çalışma alanında 1300-£800 m arasında yükseltiler olup yerleşim yerleri Çolaklar ve Koçlar Mahallesi ile Karamanlı ve Boydemirli Köyleridir» Araştırmalar saha, laboratuvar ve büro çalışmaları şeklinde sürdürülmüştür» Saha çalışmalarında;.jeolojik harita alımı, kayaçlardan ve cevherli zondan numune derlenmesi yapılmıştır» Laboratuvar çalışmalarında polarizan mikroskop ve maden mikroskopu kullanılarak derlenen örneklerden yapılan kesitler incelenmiştir. Büro çalışmaları ise teknik çizim ve rapor yazımı ile devam etmiştir» Çalışma alanı, allokton ve otokton birimlerin yüzeylendiği bir alan olup, allokton özellikteki ve fillat, kalkşist, rekristalize kireçtaşı, kireçtaşı, dolomitik kireçtaşı ile yer yer kuvarsit bandlarmın bulunduğu Malatya Metamorf it leri içinde Pb-Zn cevherleşmesi görülür» Malatya Metamorfitleri, üst Kretase-Orta Eosen' de bindirmeyle bölgeye yerleşen Berit Metaof yoliti üzerine bindirroişt ir, Orta Eosen yaşlı çamurtaşların bileşimi i bir hamurla sarılmış mermer ve kireçtaşı çakıllarından oluşan Gozlu formasyonu Malatya Metamorfitleri üzerine açısal uyumsuz olarak gelmektedir. Otokton birimler şeyi, litarenit ve kireçtaşı ile yer yerde konglomeralardan oluşan fllt-Orta Miyosen yaşlı Lice, Beşenli ve Bert iz formasyonlarından oluşmaktadır.70 Malatya Metamorfitleri CEngizek Karbonat Platformu) içerisinde gözlenen birincil sülfür fazına ait galenit ve sfaleritten oluşan cevherleşme, kırık, çatlak ve fay z onlarına yerleşmişti r. Smitsonit, anglezit, serüzit ile yer yer limonitin oluşturduğu ikincil mineralleşemeler de karstik boşluklar ve fay zonlarında gelişmiştir. ikincil parajenezi erin oluşturduğu karbonatlı ve oksitli cevherler ekonomik değer taşımaktadır» Malatya Metasnorfitleri içerisindeki ocaklardan alınan, kırık ve çatlaklara ait 84 adet doğrultu-eğim değerine göre yapılan kontur ve doğrultu-eğim gül diyagramlarının değerlendirilmesi sonucunda, bölgede kuzeybatı güneydoğu yönlü bir deformasyon kuvvetinin etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY The study area is between Koçlar, Karamanlı, Baydemirli and Ziyaret Hill which is in the north of Kahramanmaraş. It covers an arsa. of approximately 65 square kilometers, in Gaziantep W38 a4 sheet. The heights of the study area are between 1300 and £800 m. The public parts are Çolaklar, Koçlar, Karamanlı and Baydemirli. The investigations are carried out as field work, laboratory work and office work. The geological mapping, sampling from different lithologies and mineralization zones have been done in the field work. In the laboratory study, examination of the sample under the polaroid microscope and ore microscope have been carried out. However, in the office study, the technical drawing and writing up the report of thesis were continued. In the study area, allocthonous and autochthonous units crop out. Pb-Zn mineralisation is observed in allocthonous Malatya Metamorphics containing fillat, kalcschist, recristal ized limestone, limestone, dolomitized limestone. Malatya Metamorphics overtrusted Upper Cretaceous- Middle Eocene aged Berit Metaophiol ite. Middle Eocene aged Gozlu Formation formed marble and limestone gravels, discordantly overlays the Malatya Metamorphics. Lower-Middle Miocene aged Lice, Besenli and Bertiz formations which are shale, litarenite and limestone with qravels are autochthonous units.7£ In Malatya Met am or phi cs (Engizek Carbonate Platform), galenite and sphalerite mineralization belong to the primary sulphur phase is observed in cracks, fractures and fault zones» Secondary mineralization that contains smithsonite, anglesite, cerussite and limonite made up in karstic and fault zones» Carbonated and oxidized mineralizations dealing with secondary paragenesis are economically valuable. For galleries in Malatya Metamorphics, contour and rose diagrams have been prepared belonging to the 84 strikes- dips of cracks and fractures» according to these diagrams, the study area, has been influenced a deformation force in the NW-SE direction.