Küreselleşen dünyada ulusların inşa sürecinde ortaya çıkan özerklik arayışları: Aydınlık hareketinde değişen milliyetçi söylemler
The search of nations for independence in the course of the foundation in world globalized: Changing nationalistic discourse in Aydınlık movement
  1. Tez No: 231574
  2. Yazar: SELİM KARYELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışmanın amacı, küreselleşme sürecinin (globalization) ulus-devlet üzerinde yarattığı ?farklılaşma?nın milliyetçi söylemler üzerindeki etkilerinin ortaya çıkarılmasıdır. Başta ekonomi olmak üzere, birçok alanda ortaya çıkan ve ?ulus-devlet? kurumlarının ?tasfiye?si veya ?farklılaşması?nın, milliyetçiliği ön plâna çıkaran siyasal hareketler açısından ?tepkisel? söylemleri gündeme getirdiği küreselleşme süreci, bu hareketlerin ?ulus devlet?i sahiplenmesindeki ?tarihsel arka plan?ı da içeren gelişmeleri kapsamaktadır.Araştırmada, milliyetçi söylemler açısından Türkiye'de ulus-devletin, ?resmi milliyetçilik? söylemini sahiplenen ve benimsediği siyasetler açısından ?ulus-devlet? söylemini temsil ettiği düşünülen Aydınlık Hareketi incelenmektedir. Bu doğrultuda ulus devlet ve milliyetçiliğin ortaya çıkışından günümüze kadar geçirdiği tarihsel değişim ele alınmakta, Türkiye'de ulus-devletin inşa sürecinde ortaya çıkan siyasal, ekonomik, kültürel vb farklılaşmalar, irdelenmektedir (çözümlenmektedir veya tartışılmaktadır). Türkiye'de devletin resmi söylemi olan Kemalist Milliyetçiliği vurgulayan Aydınlık Hareketi'nin, ortaya çıkışından bugüne kadar geçirdiği söylem farklılaşması, konjonktürel etkiler de göz önünde bulundurularak çözümlenmektedir. Bu doğrultuda hareketin yayın organları Aydınlık gazetesi, Saçak ve Teori dergileri belirlenen söylemsel temalar çerçevesinde incelenmiştir.Türkiye'de, ulus-devletin yarattığı bir iktisadi ve sosyal alan ile küreselleşme süreci ile birlikte ortaya çıkan ve ulus-devlet kurumlarının bu sürece eklemlenmesini ön gören alan biçiminde iki farklı siyasi, iktisadi ve kültürel oluşum söz konusudur. Bu oluşumların, ulus-devlet'in ?özerklik? alanını daraltan ve zaman içinde, ulus-devlet'i ?tasfiye olma? noktasına getiren gelişmeler göstermesine karşın, ulus devlet'in bu farklılaşmayı, tepkisel milliyetçilik aracılığıyla ?önleme? girişimleri söz konusudur. Küreselleşmenin, ulus devletleri, değişime ?zorladığı?, fakat ulus-devlet'inde sürece ?direndiği? bu durum ulus devlet kurumlarının, işlevlerini gittikçe yitirerek, yerini uluslar arası kurumlara bıraktığı bir doğrultuda, Türkiye açısından ?hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı? bir sonuca doğru gitmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization caused some differences in nation/state countries,and the aim of this labour is to deduce how those differences effect nationalist?s ideas. First of all nation/state establishments are appearing in every area, including economy, and these establishments ?liquidate? and ?change?,this liquidation and changes makes nationalists more important than it is,and that causes reactional moves in nationalist groups as well. Nationalist groups moves and ideas are about being owner of country,and that also explain what role this nationalist group had in ?historical past?.In this labour, the subject is examined by nationalist persphective,and according to this persphective,in Turkey,nation/state concept is trying to owned and symbolize by nationalist group which is called ?Luminous Trend? (Aydınlık Hareketi). In addition this labour is examining Luminous Trend as well. Besides everything this labour analyses what phases nation/state concept passed stage by stage,from the begining and for what form became today. Nation/state concept caused some differences in every area and it effected many concepts including as political,economical,cultural etc... These differences and effects are discussing in this labour. Luminous Trend used to believe and take an example Kemalist Nationalizm the formal concept which received by public,by state and by governments at the present time,but day by day their ideas and beliefs about that concept changed,and this labour also examining these changing consider cyclical effects. Luminous Trend supported their ideas and beliefs with their media foundations which is called ?Saçak? and ?Teori?,and also these magazines were examined by the time that labour prepared.There are two different subject which can consider with politics,financial and cultural concepts; first one the financial and social area which created by nation/state,second one is the establishments which created by nation/state,and the relation between these establishments and politic,financial and cultural concepts. Even though day by day these establishments which created by nation/state restricted their action area and almost purged them from politic area,they still deny that it didnt make any change,even they still try to prevent it by nationalist reactions. So at the present time the situation is,globalization force nation/state for change,but they resist so year by year nation/state establishments are losing their functions,and international foundaitons are getting their position and controlling everything. So the situation and result is going to a way for Turkey as ?nothing is going to be as it was in the past?.