Tekstil ve hazır giyim ürünleri ihracatında pazarlama çevresinin ihracat pazar stratejisi üzerine etkileri
The impact of marketing environment of textile and clothing exports on export market strategy
  1. Tez No: 231573
  2. Yazar: KETİ VENTURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Pazarlama çevresi faktörlerinin giderek daha da dinamik bir yapıya sahip olması, sürdürülebilir rekabet gücü kazanımı amacıyla firmaların, uluslararası pazar fırsatlarını araştırmalarını gerektirmiştir. Özellikle pazarlama çevresi kapsamında yurt içi ve yurt dışı ekonomik, teknolojik, rekabet, altyapı ve politik-hukuki faktörlere ilişkin yaşanan gelişmeler ile firma özellikleri, firmaların uluslararasılaşma süreçlerinde ihracat pazar stratejilerini etkileyeceği bir gerçektir. Bu tezde ülkemizin lokomotif sektörü olarak nitelendirilen, tekstil ve hazır giyim ürünleri ihracatında pazarlama çevresinin ihracat pazar stratejileri üzerine etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir.Alan araştırması kapsamında, literatürde genel olarak, firmaların ihracat pazar stratejilerini belirleyen iki unsur olan ihracat yapılan ülke sayısı ve bu ülkelere yapılan pazarlama harcamaları esas alınmıştır. Alan araştırması sonucunda, Türk tekstil ve hazır giyim firmalarının global pazarlarda sürdürülebilir bir rekabet avantajı yaratmak için çevresel faktörlere gün geçtikçe daha çok önem verdikleri ortaya konmuştur. Tekstil ve hazır giyim ihracatçılarımızın dış pazarlardaki pazarlama harcamalarını en çok, uyguladıkları fiyat politikaları ile yurt içi politik ve hukuki faktörlerin; ihracat yapılan ülke sayısını da yurt içi teknolojik faktörler ile yurt dışı ekonomik faktörlerin etkilediği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda firmalar, ihracat hedefleri doğrultusunda ihracat pazar stratejilerini belirlemektedir. Sözü edilen pazarlama çevresi faktörleri ile ihracat pazar stratejisi arasındaki ilişkide firma büyüklüğünün de bu ilişkiyi kuvvetlendirdiği sonucu ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra, tekstil ve hazır giyim ihracatçı firmaların ihracat pazar stratejisi belirleme konusunda karmaşa yaşadıkları ve planlama konusunda zayıf oldukları belirlenmiştir.Sonuç olarak, bu tezin uluslararası literatürde sadece gelişmiş ülkelerde kısmi olarak, ülkemizde ise hiç işlenmemiş bir konu olması nedeniyle literatüre katkı sağlayacağı, firmaların ihracat pazar stratejisi seçimlerine ışık tutması açısından da ihracatçılara faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing dynamic structure of the marketing environment has made it imperative for firms to look for foreign market opportunities in order to gain and sustain competitive advantage. There is no doubt that, the developments in economic, technologic, political-legal forces and in competition, infrastructure have a great impact on the export market strategy both in domestic and foreign environments, especially in the internationalization process of the firms. This thesis is based on a field research examining the impact of marketing environment of textile and clothing exports which is one of the indispensable sectors in the Turkish economy, on the export market strategy.Within the context of the field study, the number of export countries and the allocation ofmarketing efforts among markets are considered to be the determinants of selecting a specific export market expansion strategy which are discussed in the exporting literature. The findings of the study show that Turkish textile and clothing exporters are increasingly giving importance to the marketing environment to gain and sustain a competetive advantage. The field study indicates that the price policies of the exporters and domestic political-legal forces are the key factors impacting the allocation of the marketing efforts among markets. Similarly, domestic technological forces and foreign economic factors are the key factors impacting the number of export countries which are both taken as determinants of export market strategy. Within this perspective, firms determine the export market strategy in accordance with their export objectives. Another interesting finding is that the firm size strengthens the interaction between marketing environment and export market strategy. In addition, Turkish textile and clothing exporters have some complexity especially in the decision of selecting export market strategy and lack of strategic planning.So, in general although this topic is discussed in the foreign literature partially, it will fill the gap in export marketing literature as it has not been discussed in our country. Also this thesis will shed light on the Turkish textile and clothing exporters? strategy selection.