Bazı mandarin çeşitlerinin Adana ekolojik koşullarında gösterdikleri pomolojik özellikler
The Pomological characteristics of some mandarin varieties in Adana ecological conditions
  1. Tez No: 65429
  2. Yazar: ŞEBNEM URGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
xvııı öz Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülen bu çalışmada Adana ekolojik koşullarında turunç üzerine aşılı Robinson, Nova, Lee, Osceola, Klemantin SRA 73, Klemantin SRA 81, Fairchild, Fewtrefl's Early, Honey, Sunburst, Bower, Fremont, Ponkan, Batangas, Klemantin x S.Rubyblood, Wilking, Ağma I, Ağma n, Frost Dancy, Minneola tanjelo, Murcott, Palazelli, Ellendale, Klemantin x Honey, Orlando tanjelo, P 26 (21 - 16), P 26 (21 - 17), P 26 (21 - 18), King, Kara, Fortune, Encore, Kinnow Peshawer, Kinnow Faysalabad, King x Dancy, Satsuma Sugiyama 23-5, Satsuma Sugiyama 23-6, Satsuma Silverhill 22-9, Satsuma A 25, Satsuma A. 29, Satsuma A 30, Satsuma A. 33, Satsuma Tuzcu I, Satsuma Tuzcu H, Satsuma Hayashi, Satsuma Ekeda, Yerli Birecik, Yerli 24 - 12, Yerli 24 - 13, Yerli 24 - 14, Yerli 24 - 17, Yerli 25 -17, Apireno ve Tardivo di Ciacculi olmak üzere 54 mandarin çeşidinin meyve verim, kalite ve bitkisel özellikleri 3 yıl süre ile incelenmiş ve bölge için üstün özellik gösteren çeşitlerin belirlenmesine çalışılmıştır. Satsuma mandarin klonlarından yüksek verimli ve meyve özellikleri iyi olan Satsuma A. 29, Satsuma Tuzcu II, Satsuma Silverhill 22-9, Satsuma Sugiyama 23-5 ve Satsuma Sugiyama 23-6; erkenci mandarin çeşitlerinden meyve verimi yüksek, kolay soyulabilen ve diğer meyve özelliklerinin mükemmel olması nedeni ile Nova ve Klemantin SRA 73; orta mevsim mandarin çeşitlerinden verimli, meyve suyu yüksek, meyve kabuk rengi koyu portakal olan Fremont ile az tohumlu ve meyve verimi yüksek olan Minneola tanjelo bölgede ekonomik üretimin yapılabilmesi için en ümitvar çeşitler olarak bulunmuştur. Geççi mandarin çeşitleri içerisinde Kara mandarini meyve verim ve kalitesi yönünden iyi sonuç vermekle birlikte tüm geççi çeşitlerin soğuktan korunmuş bölgelerde yetiştiriciliği düşünülmelidir. Yerli mandarinler içerisinde en iyi meyve özellikleri Apireno ve Tardivo di Ciacculi'den elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
XEX ABSTRACT This study was carried out at the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Çukurova with 54 mandarin varieties (Robinson, Nova, Lee, Osceola, Klemantin SRA 73, Kiemantin SRA 81, Fairchild, Fewtrell's Early, Honey, Sunburst, Bower, Fremont, Ponkan, Batangas, Klemantin x S.Rubyblood, Wilking, Ağma I, Ağma II, Frost Dancy, Minneola tangelo, Murcott, Palazelli, Ellendale, Klemantin x Honey, Orlando tanjelo, P 26 (21 - 16), P 26 (21 - 17), P 26 (21 - 18), King, Kara, Fortune, Encore, Kinnow Peshawer, Kinnow Faysalabad, King x Dancy, Satsuma Sugiyama 23-5, Satsuma Sugiyama 23-6, Satsuma Silverbill 22-9, Satsuma A. 25, Satsuma A. 29, Satsuma A. 30, Satsuma A. 33, Satsuma Tuzcu I, Satsuma Tuzcu n, Satsuma Hayashi, Satsuma Bceda, Mediterranean Birecik, Mediterranean 24 - 12, Mediterranean 24-13, Mediterranean 24 - 14, Mediterranean 24-17, Mediterranean 25 -17, Apireno ve Tardivo di Ciacculi) which had been grafted on sour orange were used and their fruit yield, fruit quality and morphological characters under Adana ecological conditions were investigated during 1994 - 1996 and from the obtained results to determine the best varieties for this region. In Satsuma clones Satsuma A. 29, Satsuma Tuzcu II, Satsuma SilverhiU 22-9, Satsuma Sugiyama 23-5 and Satsuma Sugiyama 23-6 which have high fruit yield and fruit quality; in early season maturing mandarin varieties Nova and Klemantin SRA 73 which have high fruit yield, easy peeling, good flavour and other excellent fruit quality; in mid season maturing mandarin varieties Fremont which has high fruit yield, high juice content and deep orange colour and Minneola tangelo which has a few seeds and high fruit yield were found as the best varieties for this region. Althoughjn late season maturing varieties Kara gave high values, it was advice that all late season mandarin varieties were growth in the protected from the cold region. In Mediterranean mandarins the best results have been found in Apireno and Tardivo di Ciacculi.