Adıyaman ve Gaziantep bölgesinde seçilen altı toprak serisinin kil ve kum mineralojisi ile mikromorfolojisi
  1. Tez No: 23160
  2. Yazar: FÜSUN ÇÖZELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
76 ÖZET Adıyaman'dan seçilen Çamgazi I, II ve Doyran serileri ile Gaziantep'ten seçilen Yavuzlu, inkılap ve Elbeyli serilerinde yapılan mineralojik ve mikromorfolojik çalışmalar sonunda su sonuçlara ulasılmıstır Serilerde litolojik bir kesintiye rastlanmamıştır. Çamgazi I ve II serilerinde profildeki karbonatlar tamamen yıkanmış olup, Doyran serisinde düşük düzeydedir- Elbeyli serisinde ise karbonatlar orta derecede olup, seriler içinde en yüksek karbonat miktarı Yavuz lu serisinde bulunmuştur. Saptanan ayrışma ve gelişme düzeylerine göre en gençten yaslıya doğru topraklar Inkilap, Elbeyli, Yavuzlu, Doyran, Çamgazi I ve II serileri biçiminde sıralanabilir. Altı seri içinde smektitce en zengin seriler Doyran ve Yavuzlu olup, Çamgazi I, II ve Inkilap serilerinde orta, Elbeyli serisinde ise iz miktarda saptanmıştır. Ayrıca Doyran, Elbeyli, Çamgazi I ve II serilerinde paligorskitin bulunması bu serilerin oluşumlarının bir bölümü, özellikle pleyistosende tamamlandığını vurgula maktadır. Polarize mikroskop tekniği ile yapılan çalışmalarda kuvars yüzeylerinde görülen çözünmelerde bu toprakların oldukça fazla ayrıştıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY The mineralogical and micromormorphological results of the study conducted on The Çamgazi I, II and Doy ran soil series from The Adxyaman and Yavuz lu, inkılap and Elbeyli soil series from The Gaziantep plains are as follows: Lithological discontinuities were not determined in the soils studied. Carbonates are leached in The Çamgazi I and II soils and present at low levels in Doy ran, whereas moderate amounts were determined in the Elbeyli series. The highest amounts of carbonates were determined in the Yavuz lu series. Regarding their weathering and developmental stages soils may be age wise considered in the following orders inkılap, Elbeyli Yavuzlu, Doyran, Çamgazi I and II. Doyran and Yavuzlu, Çamgazi I, II and inkılap and Elbeyli series were found to contain high, moderate and pour amounts of smectite respectively. Presence of palygorskite indicates completion of part of the profile developments of the soils during the Pleistocene. Dissolution features determined by poloarising microscopy also indicates high weathering conditions.