Sağlık işletmelerinde örgüt iklimi unsurlarının örgütsel bağlılığa etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 454196
  2. Yazar: ÖZGÜL YÜKSEKBİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Günümüz gelişen dünyasında bilinçli tüketicilerin beklentileri, insanların sağlığa verdikleri önemin artması, insanların kendi tercih ettiği sağlık işletmesinde sağlık hizmetini alması sağlık işletmeleri arasında olan rekabeti arttırmıştır. Her geçen gün yeni bir sağlık işletmesi hizmet vermek üzere sağlık sektörüne giriş yapmaktadır. Sağlık hizmeti zorunlu bir ihtiyaçtır. Artık insanlar gitmek istedikleri sağlık işletmesini seçebilmektedirler. Bu noktada mülkiyetlerine bakılmaksızın sağlık işletmeleri birbirleri ile rekabet etmek, diğer sağlık işletmelerine göre farklı olmak, kaliteli hizmet sunmak, müşteri memnuniyeti için birbirleri ile yarışır durma gelmiştir. Bu çalışmanın konusu olan örgüt iklimi çalışanlara birçok fiziksel ve psikolojik olayların temelini sağlayan örgütsel davranışın itici gücüdür. Örgüt iklimi, bir örgütü diğer örgütlerden ayıran, örgütte çalışan bireyler tarafından algılanan, örgütün kişiliğini oluşturan psikolojik bir terimdir. Örgütsel bağlılık ise bireyin kurumsal amaç ve değerleri kabul etmesi, bu amaçlara ulaşılması yönünde çaba sarf etmesi ve kurum üyeliğini devam ettirme arzusudur. Günümüzde örgütlerin çalışanlarının bağlılığı, çalışanların başarılı olmaları için önemli olan konulardan biridir. Bu çalışma, sağlık işletmelerinde örgüt ikliminin çalışanların örgütsel bağlılığına etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bunun için, örgüt iklimi unsurlarının (örgüt yapısı, sorumluluk, ödül, risk, samimiyet destek, standart, çatışma, aidiyet) örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma anket yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Adıyaman, Gaziantep ve Kilis illerinde faaliyet gösteren özel ve kamu yataklı sağlık işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini“Tabakalı Rasgele Örnekleme Yöntemi”ile seçilen 518 çalışan oluşturmuştur. Ölçek 68 sorudan oluşmaktadır. Ayrıca sağlık işletmeleri çalışanlarının kişisel bilgileriyle ilgili 11 soru daha sorulmuştur. Veriler beşli likert tipi ölçekle toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre; TRC1 bölgesinde yapılan araştırmadaki sağlık kurumlarında görev alan katılımcıların örgüt iklimi ile örgütsel bağlılık arasında ilişki olup olmadığını saptamak üzere geliştirilen hipotez Pearson-Korelasyon analizi aracılığıyla sınanmıştır. Örnek kütleyi oluşturan 518 kişiden sağlanan verilerle gerçekleştirilen bu analiz sonucunda %5 anlamlılık düzeyinde katılımcıların örgüt iklimi algılaması ile örgütsel bağlılık davranışları arasında 0,394 düzeyinde orta düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca Örgüt iklimi boyutları ile örgütsel bağlılık boyutları arasındaki ilişkinin tespitine yönelik olarak Pearson-Korelasyon analizi yapılmıştır. Örgüt ikliminin tüm boyutları ile örgütsel bağlılık arasında ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's developing world, the expectations of conscious consumers, increasing in importance given to health, and taking a healthcare service in a healthcare organization where people prefer to take a healthcare service have boosted the competition among healthcare organizations.A new healthcare company enters health sector in order to provide service each passing day. Healthcare service is a vital need. Now people are able to choose the healthcare organization which they want to go. At this point, without considering their ownerships, healthcare organizations have become competitive for being more different than the other healthcare organizations, competing each other, providing quality service, and for consumer satisfaction. The organizational climate which is the scope of this study is a motivational power of organizational behavior which provides employees the base of several physical and psychological events. The organizational climate is a psychological term, which differs an organization from the other organizations, which is perceived by the employees at the organization and which generates the characteristics of the organization. Organizational commitment is the individual to approval of organizational aims and values, effort for reaching those aims and the desire to maintain the membership of an organization. Today, one of the most important topics for the employees to be successful is the commitment of the employees to the organizations. This study aims to research the effects of organizational climate on employees' organizational commitment. The object of this thesis is to examine the effects of the factors of organizational climate (the structure of the organization, responsibility, award, risk, sincerity, support, standards, conflict and belonging) on the organizational commitment. The research was carried out with survey method. The population of the research consists of private and public inpatient healthcare organizations operating in the provinces of Adıyaman, Gaziantep and Kilis. The sample of the research consists of 518 employees chosen through“Stratified Random Sampling Method”. The scale is formed with 68 questions. Also 11 more questions about the personal information of employees of healthcare organizations are added. Data are collected through five point likert scale. According to research findings; the hypothesis that is developed for determining whether or not there is a correlation between organizational climate and organizational commitment of the participants who are assigned in healthcare organizations in the research inside TRC1 region is tested through the Pearson-Correlation analysis. At the conclusion of this analysis, which is performed with the data obtained from 518 people consisting the sample, medium level correlation is determined at a level of 0,394 between the participants' perception of organizational climate and their behaviors of organizational commitment at 5% significance level. In addition, Pearson-Correlation analysis was conducted to determine the relationship between organizational climate dimensions and organizational commitment dimensions. The relationship between all dimensions of organizational climate and organizational commitment has been determined.