Organize suç örgütleri ve terör örgütleri arasındaki yakınlaşma, işbirliği ve uluslararası güvenliğe etkileri
The closeness and cooparations between organized crime groups and terrorist organizations and its effects to the international security
- Tez No: 231618
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUÇİN KODAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tezin amacı, organize suç grupları ile terör örgütleri arasındaki bağlantıları ve bu bağlantıların ulusal güvenlikleri ve uluslararası güvenliği nasıl tehdit ettiğini incelemektir. Çalışmanın temel çıkış noktası, organize suç grubu- terör örgütü ilişkilerinin Soğuk Savaş Dönemi sonrasında görülmeye başladığı ve 11 Eylül Saldırılarıyla da aralarında bir ilişki olup olmadığı yönündeki tereddütlerin ortadan kalktığıdır. Özellikle 11 Eylül saldırıları sonrasında geleneksel ulusal ve uluslararası güvenlik anlayışları, tehditler ve mücadele yöntemleri değişmiş, bölgesel ve küresel çabalar terörizmle mücadele üzerinde yoğunlaşmıştır. Terör örgütlerine yönelik devlet desteğini ortadan kaldırmayı ve terör örgütlerini finans kaynaklarından mahrum bırakmak için atılan adımlar, doğrudan ve dolaylı olarak organize suç gruplarını da hedef almıştır. Çünkü devlet desteğinden yoksun kalan terör örgütleri mâli kaynak temin etmek için organize suç grupları ile ilişki kurmuş, organize suç grubuna dönüşmüş veya bünyelerinde kendi organize suç birimlerini oluşturmuşlardır.Ülkeler organize suç grupları ve terör örgütleri ile kendi başlarına başa çıkamazlar. Organize suç ve terörizmle mücadelede birinci hedef, evrensel bir organize suç ve terörizm tanımlaması getirmektir. Evrensel tanım getirmede, Birleşmiş Miletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Avrupa Konseyi (AK), NATO, G?8 ülkeleri gibi küresel ve bölgesel kuruluşların liderliği kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is researching the nexus between organized crime groups and terrorist organizations, and how this nexus threat the national securities and international security. The very fundamental opinion professed in this study is that; organized crime group- terrorist organization relations has been seen since the end of the Cold War Era and by the 11 September Attack, the indecisions of ?whether a relation between them? was removed. Especially, after 11 September attack, the conventional security views, the threats and the struggle ways have been changed and, regional and global efforts have been concentrated on terrorism. The strides, aimed to reduce the state support and to deprive the terrorist organizations from financial resources, have been targeted the organized crime groups directly or indirectly. Because, the terrorist organizations, deprived of state support, have been got in touch with organized crime groups, transformed into an organized crime group or build their own organized crime units in their construction for providing themselves finacial sources.The states can not cope with the orgnized crime groups and terrorist organizations individually. The primary target on the combat against organized crime and terrorism is to designate a universal definition. For designation of a universal definition, the leadership of regional or global organizations as United Nations (UN), Europian Union (EU), Europian Council (EC), NATO and G?8 countries can be accepted.